Podczas gdy miejski ratusz dofinansowuje legionowianom wymianę starych źródeł ciepła, spółka KZB konsekwentnie i krok po kroku realizuje inne działania wpływające na poprawę jakości powietrza. A mieszkańcy, dostrzegając ich plusy, coraz chętniej grają z zarządcą ich nieruchomości w zielone.

Swą politykę antysmogową spółka KZB Legionowo realizuje zarówno w partnerstwie z miastem, jak i we własnym zakresie. Do tej pierwszej grupy należałoby zaliczyć uczestnictwo w kreowaniu projektów rewitalizacji gminy, ze szczególnym uwzględnieniem likwidacji systemów grzewczych opartych o paliwa stałe, czyli węgiel oraz drewno. Wśród beneficjentów tego rodzaju praktyk są lub znajdą się w przyszłości budynki komunalne przy ul. POW 8, Narutowicza 6, Przemysłowej 4 i 16, Słowackiego 13, Bałtyckiej 1 i Norwida 8. Współpraca z miejskim referatem ochrony środowiska pozwala z kolei na kompleksowe odsyłanie na emeryturę węglowych systemów grzewczych. – Jednym z elementów tych działań jest konsekwentne instalowanie kolejnych pomp ciepła w lokalach komunalnych, ostatnio w budynkach przy ul. Reymonta 33 oraz Targowej 73. Słysząc o zaletach takiej modernizacji, coraz częściej zgłaszają się do nas sami mieszkańcy, z prośbą o montaż tych urządzeń w zajmowanych przez siebie lokalach komunalnych – podkreśla Jerzy Wilczyński, kierownik działu eksploatacyjnego KZB Legionowo.

Pracownicy spółki na polu walki o czyste powietrze wojują też inaczej, na przykład ograniczając liczbę lokali ogrzewanych paliwem stałym, szczególnie z budynkach drewnianych, poprzez wprowadzanie w pustostanach – po przystosowaniu ich wewnętrznej instalacji – ogrzewania elektrycznego. Wiele dobrego, wpływając choćby na mniejszą zachorowalność uczniów, zrobiły już ponadto instalowane w szkołach i przedszkolach oczyszczacze powietrza. Mnóstwo pozytywów ma także praca nad ekologiczną świadomością lokatorów. – Informujemy mieszkańców budynków komunalnych podłączonych do miejskiej sieci gazowej o korzyściach wynikających z takiego rozwiązania i zachęcamy ich do skorzystania z miejskiego programu wymiany starych pieców na kotły gazowe. Sądząc choćby po liczbach, z coraz lepszym skutkiem – mówi prezes KZB Irena Bogucka.

Z dokonanych w spółce analiz wynika, że najskuteczniejszą formą działań antysmogowych jest w jej przypadku sukcesywne podłączanie zarządzanych przez KZB budynków komunalnych do gazowej i cieplnej sieci PEC. Pozostałe rozwiązania albo pozostają jeszcze w fazie eksperymentalnej, albo po prostu są nieopłacalne.

Poprzedni artykułDziałki, które dzielą
Następny artykułDebiut bez punktów
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.