Kolejny krok w kierunku modernizacji i rozbudowy legionowskiego skateparku został wykonany. W czwartek 19 września w Poczytalni odbyły się drugie i ostanie już konsultacje społeczne. Przypomnijmy, ze te pierwsze zorganizowano jeszcze w wakacje na terenie miejskiego stadionu.

– Udało mi się zaprosić na dzisiejsze spotkanie przedstawiciela jednej z firm, które zajmują się budową skateparków. Ma on przygotować na dzisiaj bardzo wstępną koncepcję, pokazać czym ta firma się zajmuje i jakie dzisiaj wykorzystuje technologie. Będą również obecni przedstawiciele młodego pokolenia, czyli ci którzy ze skateparku będą korzystać. Otrzymali oni wstępne projekty i mają się zastanowić czego chcą. Na ostatnim spotkaniu poprosiliśmy ich o to, aby puścili wodze fantazji i wymyślili skatepark swoich marzeń – powiedział Tomasz Talarski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie i inicjator modernizacji skateparku. Z głosów młodzieży, jakie docierają między innymi do miejskich radnych wynika, że chętnie widzieliby swój skatepark w zupełnie innej lokalizacji niż obecna. Wydaje się jednak, że taka opcja raczej nie wchodzi w grę i wszystko wskazuje na to, że będzie to modernizacja i rozbudowa istniejącego skateparku, a nie budowa nowego od podstaw. – Jeżeli wracamy do tego miejsca, gdzie ten skatepark aktualnie funkcjonuje, to ci młodzi ludzie we wnioskach, sugestiach i prośbach, które do mnie kierowali, wskazywali, że tam z tyłu jest boisko, o którym również rozmawialiśmy na spotkaniu konsultacyjnym na stadionie i to boisko można by było przeznaczyć dla osób mniej doświadczonych lub ewentualnie zbudować tam nieckę, czyli takie zgłębienie, w którym ci młodzi ludzie mogliby trenować. Fragmentem, który też można by było wykorzystać, jest chodnik od strony trybun. Na nim również można by było wymienić nawierzchnię i wtedy, kiedy nie ma meczów piłkarskich, mógłby on być wykorzystywany przez użytkowników tego skateparku – powiedział Mirosław Grabowski, miejski radny.

Powinny się w nim oczywiście znaleźć nowoczesne urządzenia, zgodne z obwiązującymi trendami. Przypomnijmy bowiem tylko, że legionowski skatepark ma już ponad dziesięć lat. Jest więc nie tylko mocno wyeksploatowany, ale i dość przestarzały. Legionowscy skaterzy oczekują też, że pojawi się na nim nowa nawierzchnia, monitoring, a przede wszystkim oświetlenie. Obecnie bowiem korzystanie z niego po zmroku jest mocno utrudnione. Wszystkie te sugestie mają być wykorzystane przy tworzeniu koncepcji modernizacji i rozbudowy skateparku na terenie stadionu. – Prace idą w dobrym kierunku i są prowadzone działania, żeby już przygotować projekt. Ja widziałbym tu tylko jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi. Teraz odbyło się spotkanie, w którym nie mogłem niestety uczestniczyć, bo w tym samym czasie mieliśmy komisję rady. Byłem tam tylko na początku i zdążyłem się zapoznać z założeniami projektanta, ale ja bym chciał, żeby młodzi ludzie bardziej się w to włączyli. Ja mam z nimi jakiś kontakt i to ich propozycje oraz wnioski przesłałem w ramach konsultacji i one są teraz podpięte pod ich wyniki. Myślę, że tak powinniśmy właśnie zrobić, żeby wykonać to, czego chcą młodzi ludzie i to oni powinni o tym zadecydować – dodał radny Grabowski.

Efektem ubiegłotygodniowych konsultacji ma być stworzenie dwóch koncepcji zagospodarowania teren skateparku. Jedna z nich ma też uwzględniać wykorzystanie przyległego do niego boiska do koszykówki. – Na razie powstaje koncepcja. Później myślę, że ten temat roboczo podejmie też Komisja Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Legionowo. Tam zapadną już konkretne decyzje i Urząd Miasta zleci projektowanie. Liczymy po cichu, że to wszystko zostanie zrealizowane w trybie „Projektuj i buduj”. Myślę bowiem, że firma która będzie ten skatepark projektowała ma i zasoby i technologię do tego, żeby go także wybudować – powiedział Tomasz Talarski.

Wielu młodych legionowian już się z pewnością nie może tego doczekać. Miejmy tylko nadzieję, że zmodernizowany skatepark spełni, jeśli nie wszystkie, to przynajmniej większość ich oczekiwań.