fot. CSŁiI w Zegrzu

Dokładnie sto lat temu, czyli 13 września 1919 roku na terenie koszar w Zegrzu sformowano Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. Z okazji setnej rocznicy tego wydarzenia, w czwartek 12 września w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki zorganizowano uroczyste obchody 100-lecia szkolenia kadr łączności w Zegrzu.

– Te 100 lat to cała historia rozwoju szkolnictwa wojskowego w Wojsku Polskim, a współcześnie również rozwoju informatyki. Tu w Zegrzu szkoleni byli pierwsi łącznościowcy, którzy tak bardzo przyczynili się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. To tu w latach 20. i 30. ubiegłego wieku wiedzę zdobywali łącznościowcy, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Druga połowa XX wieku to dynamiczny rozwój szkolenia w Zegrzu. To tu znalazła swoje miejsce Wyższa Szkoła Oficerska Szkolenia Wojsk Łączności – mówił w trakcie swojego przemówienia płk dr Ireneusz Fura, komendant CSŁiI w Zegrzu. Po jej likwidacji w latach 90. ubiegłego wieku, w 1997 roku powołano do życia obecne Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Dzisiaj jest ono jedynym ośrodkiem szkolącym łącznościowców na potrzeby wojska polskiego. – W Centrum szkolą się żołnierze jak i pracownicy wojska – specjaliści łączności i informatyki, także na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych. Tu również szkoleni są żołnierze służby przygotowawczej i Legii Akademickiej. Centrum jest nowoczesnym ośrodkiem, wyposażonym w nowoczesny sprzęt i bazę dydaktyczną, odpowiadającą współczesnym wymogom i potrzebom szkoleniowym. Z każdym rokiem Centrum poszerza swoją ofertę szkoleniową, wychodząc naprzeciw potrzebom sił zbrojnych – dodał komendant Fura. Nowym wyzwaniem jakie staje przed zegrzyńskim centrum to zapewnienie bezpieczeństwa przestrzeni cybernetycznej. Tego samego dnia, kiedy obchodzono 100-lecie szkolenia kadr łączności, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Zegrzu koncepcję powstania wojsk obrony cyberprzestrzeni, którego jednym z elementów będzie też między innymi zegrzyńskie centrum. Zapowiedział też utworzenie w tym miejscu Szkoły Podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej.

W obchodach setnej rocznicy szkolenia kadr łączności w Zegrzu uczestniczył wspomniany już minister obrony narodowej, ale też przedstawiciele dowództwa wojska polskiego, senatorowie, lokalni samorządowcy oraz byli komendanci i słuchacze zegrzyńskiego Centrum. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej. Po niej odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono wyróżnienia dla żołnierzy i pracowników Resortu Obronny Narodowej oraz osób zasłużonych dla zegrzyńskiego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W tym gronie znaleźli się między innymi lokalni samorządowcy.

Ważnym punktem obchodów było odsłonięcie pomnika będącego hołdem dla wszystkich pokoleń łącznościowców szkolących się w zegrzyńskim ośrodku. Odsłonił go minister Błaszczak w towarzystwie Zofii Potkowskiej, córki patrona Centrum generała Heliodora Cepy oraz najmłodszego żołnierza Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. – Wracamy do tego, że właśnie tu w Zegrzu rozpocznie swoją działalność szkoła podoficerska, która będzie szkoliła żołnierzy zarówno z wojsk operacyjnych jak i wojsk obrony terytorialnej w zakresie łączności i informatyki. Wiążemy więc tę tradycję i historię wojska polskiego w Zegrzu, które przecież od stu lat jest związane z wojskiem polskim, ze współczesnością. W ogóle cały powiat legionowski i samo Legionowo jest bezpośrednio związane z wojskiem polskim, bo swoją nazwę wzięło od Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego. Jesteśmy więc w takim centrum tych wszystkich procesów związanych z formowaniem wojska polskiego oraz tworzeniem jego kompetencji i zdolności. Bardzo się cieszę, że jako minister obrony narodowej mogę dziś uczestniczyć zarówno w tej uroczystości nawiązującej do pięknej przeszłości wojska polskiego, jak i mogłem dziś podpisać kolejny dokument tworzący wojska obrony cyberprzestrzeni – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Jednym z elementów obchodów rocznicowych był też Dzień Otwartych Koszar, podczas którego wszyscy goście Centrum mogli obejrzeć sprzęt będący na wyposażeniu polskiej armii. Był między innymi czołg Leopard, transportery Rosomak oraz najnowocześniejsze urządzenia służące wojskom łączności.