Od tej kadencji ustawodawca nałożył na wszystkie samorządy obowiązek przygotowania raportu o ich stanie, a następnie przeprowadzenia debaty na ten temat oraz głosowania nad wotum zaufania dla przedstawicieli organu wykonawczego. Czas na przedstawienie raportu oraz debatę został zaplanowany na czerwiec i był zazwyczaj połączony z sesjami absolutoryjnymi. W przypadku powiatu legionowskiego wynik tak jednego jak i drugiego głosowania był łatwy do przewidzenia.

Zarówno bowiem za realizację budżetu za rok 2018 jak i za stan powiatu w ubiegłym roku była w równym stopniu odpowiedzialna obecna koalicja rządząca, jak i ta, która kierowała powiatem w poprzedniej kadencji, a w skład której wchodzili członkowie dzisiejszej powiatowej opozycji, czyli radni Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego. – To rzeczywiście historyczny moment, bo po raz pierwszy przedstawiamy raport o stanie powiatu. Czym ten dokument jest. On jest fotografią powiatu legionowskiego na koniec 2018 roku, ale nie jest fotografią bezrefleksyjną. Jest fotografią, która przede wszystkim odnosi się do pracy zarządu oraz do pracy rady w kontekście realizacji strategii rozwoju powiatu legionowskiego – powiedział starosta Robert Wróbel. Głównym i chyba najważniejszym wnioskiem z tego raportu było to, że coraz więcej osób chce się osiedlać na terenie naszego powiatu. Widać to chociażby po stale rosnącej liczbie mieszkańców, ale też i po wzroście gęstości zaludnienia.

Wobec takiego podsumowania raportu o stanie powiatu trudno było oczekiwać burzliwej debaty. – Nie mógłbym sobie odmówić tej okazji, żeby w tym jakże ważnym dla powiatu momencie, bo to jest jeden z najważniejszych elementów podsumowania pracy poprzedniego zarządu, ale też pewnej recenzji dla pracy obecnego, nie zabrać głosu i nie zając tu stanowiska – powiedział były już sekretarz powiatu, a obecnie burmistrz Serocka, Artur Borkowski – Myślę, że samorząd powiatowy buduje swoją markę i wychodzi z inicjatywami, które zaczynają wyprzedzać tą rzeczywistość, a nie tylko za nią nadążać i to jest właściwy kierunek. On pokazuje, że samorząd jako lider ma znaczenie i ma wpływ na tę rzeczywistość. Bardzo wysokie lokowanie naszego powiatu w wielu dziedzinach wśród innych w Polsce, jest tego najlepszym dowodem. Gratuluję tego i zachęcam, żeby to dzieło kontynuować – dodał Artur Borkowski. – W pierwszej chwili gdy otrzymałem ten raport to stwierdziłem, że znowu wymyślono pracownikom biurokratyczną robotę i znowu jakiś nowy dokument. Mamy już przecież strategię, mamy ustawy i wszyscy wszystko wiemy. Pracownicy wiedzą czym się starostwo zajmuje, radni na bieżąco co miesiąc na sesji otrzymują sprawozdania z poszczególnych komórek starostwa i wiedzą o podejmowanych przez nich działaniach. Gdy jednak przejrzałem ten dokument, to doszedłem do wniosku, że z punktu widzenia mieszkańca, który nie musi wszystkiego wiedzieć jest to chyba najlepsze źródło wiedzy na temat starostwa. Jest tu wszystko, łącznie z tym ile spraw tu załatwiono i jakiego rodzaju one były – przyznał Mirosław Kado, wiceprzewodniczący rady powiatu.

Zaskoczeń nie było też przy głosowaniu nad wotum zaufania dla zarządu. 19 radnych zagłosowało „za”, a tylko trzech wstrzymało się od głosu. Podobnie wyglądały wyniki głosowania w sprawie absolutorium. Zostało ono udzielone zarządowi zdecydowaną większością, bez głosów sprzeciwu. – Chciałabym podkreślić, że członkowie Porozumienia Samorządowego byli współtwórcami realizacji tego budżetu za 2018 rok. Jeden z naszych członków, czyli Michał Kobrzyński był w zarządzie powiatu, a kolega Jacek Szczepański jako radny również miał w tym swój udział. Zarówno my jak i mieszkańcy zauważamy zmiany na lepsze i w związku z tym, pracę i współpracę zarządu oceniamy pozytywnie – mówiła w trakcie dyskusji Agnieszka Borkowska, radna z klubu Porozumienia Samorządowego.

Dobrze wykonaną pracę potwierdzają liczby. Dochody powiatu, które na koniec roku 2018 wyniosły prawie 98 milionów złotych, wykonano w prawie 103 procentach w stosunku do tych planowanych. Nie udało się za to w całości zrealizować szacowanych wydatków. I to był właśnie jeden z zarzutów, jakie radni mieli do realizacji budżetu powiatu za 2018 rok. – To już kolejny budżet, do którego mam tę samą uwagę. Budując go zakładamy, że będziemy dynamicznie szli do przodu i planujemy szereg inwestycji. Tymczasem kolejny rok z rzędu wychodzi nam w budżecie nadwyżka. W samorządzie to jednak nie jest wcale dobrze, bo samorząd nie jest od kumulowania zysków tylko od wydatkowania środków, które posiada na inwestycje, które wspierają naszych mieszkańców – powiedział Zbigniew Garbaczewski, radny Koalicji Obywatelskiej. W ubiegłym roku na inwestycje powiat wydał 11 milionów złotych. Najważniejsze z nich to rozbudowa Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie o elementy Centrum Poradnictwa i Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, budowa aktywnych przejść dla pieszych, wymiana dachu na sali gimnastycznej w liceum im. Marii Konopnickiej oraz wiele inwestycji drogowych.

Trzeba też dodać, że za dobre wyniki finansowe oraz transparentność w wykonywaniu budżetu powiat legionowski został wyróżniony w rankingu „Skarbnik Samorządu” przygotowanym przez Gazetę Prawną.