Z legionowskich doświadczeń na polu rozprawiania się ze smogiem zaczynają korzystać inne samorządy. W poniedziałek (3 czerwca) miasto odwiedziła delegacja włodarzy i urzędników z gminy Wawer, która przyjrzała się montowanym w budynkach komunalnych pompom ciepła. W roli gospodarzy oraz przewodników wystąpili przedstawiciele urzędu miasta i spółki KZB Legionowo.

Ponieważ sprawa jest dużej wagi, do Legionowa pofatygował się sam zastępca burmistrza gminy Wawer w towarzystwie szefów tamtejszego przedsiębiorstwa zarządzającego jej zasobami mieszkaniowymi. – Chcieli na miejscu zobaczyć i dowiedzieć się, w jaki sposób gmina Legionowo radzi sobie z dbałością o czystość powietrza. W tym przypadku poprzez montaż w zasobach komunalnych pomp ciepła – mówi Jerzy Wilczyński, kierownik działu eksploatacyjnego spółki KZB Legionowo.

Najpierw zawieziono gości do murowanego budynku komunalnego na ul. Kolejowej 184. Tam obejrzeli kilka lokali i zapoznali się z warunkami technicznymi realizacji tego typu przedsięwzięcia. Później wszyscy udali się na ul. Reymonta 23, gdzie pompy ciepła właśnie są instalowane. – Dzięki temu mogli się przyjrzeć, jak to wygląda w budynku drewnianym, których oni mają w swoich zasobach równie dużo albo i więcej niż my. No i przeanalizować to zarówno z punktu widzenia ochrony środowiska, jak i kwestii związanych z bezpieczeństwem użytkowania lokali mieszkalnych – dodaje Jerzy Wilczyński.

Jeśli chodzi o przedstawienie technicznych aspektów instalacji pomp ciepła, wziął to na siebie Marcin Galoch, pełnomocnik prezydenta Legionowa ds. jakości powietrza i gospodarki niskoemisyjnej. O ich ocenę działania tych urządzeń goście z gminy Wawer pytali też oczywiście samych mieszkańców. Ponieważ jednak były one montowane pod koniec ostatniego sezonu grzewczego, na ten temat legionowianie powiedzieć byli w stanie niewiele. Mimo to – biorąc pod uwagę, że w okresie letnim pompa ciepła z powodzeniem pełni także funkcję klimatyzatora – o jej zaletach będą mogli przekonać się już wkrótce.