fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

Tercet autorów: dr Zbigniew Moszumański, dr Zygmunt Kozak i dr hab. Jacek Szczepański wydał właśnie kolejną książkę z cyklu poświęconego najwybitniejszym polskim pilotom balonowym. Tym razem jej głównym bohaterem jest kapitan Zbigniew Burzyński. Promocja jego biografii odbyła się w zeszłą niedzielę (12 maja) w legionowskim Muzeum Historycznym.

– Pomysł napisania książki o kapitanie Zbigniewie Burzyńskim jest dla nas szczególnie ważny ponieważ był to pilot niezwykle silnie związany z Legionowem, w którym mieszkał w latach 1924 – 1925. Dwukrotnie wygrywał zawody o puchar Gordona Bennetta, pierwszy raz w 1933 roku, a drugi w 1935. Zwyciężył również w krajowych zawodach o puchar pułkownika Wańkowicza i dokonał kilku istotnych lotów wysokościowych. Pokonał między innymi rekord świata w wysokości lotu na balonie o objętości 2200 metrów sześciennych. Jest to więc postać znacząca i ważna dla naszego miasta – powiedział dr hab. Jacek Szczepański, jeden z autorów książki. Ale też zapomniana i niedoceniana. Pomysł napisania jego biografii zrodził się już w 2009 roku. Wtedy też symbolicznie ruszyły prace nad tą książką.

Przez dziesięć lat autorzy zbierali materiały do jej napisania. Były to zarówno oficjalne dokumenty, informacje prasowe, archiwalne fotografie jak i teksty, które sam napisał, a także pamiątki po nim oraz wspomnienia członków jego rodziny. – Kapitan Burzyński jako osoba jest trudny do opisania, bo był aktywny na wielu polach i piszący. W związku z tym trzeba się było wpasować w to co napisał, ale też znaleźć wiele innych rzeczy. Ta biografia ukazała się więc dopiero jako trzecia książka z serii. Pierwszy był Hynek, drugi Pomaski i ta jest trzecią z cyklu opisującego naszych wielkich polskich baloniarzy, zdobywców pucharu Gordona Bennetta – mówi dr Zbigniew Moszumański, współautor książki. W planach autorzy mają jeszcze publikacje poświęcone kapitanowi Antoniemu Januszowie, porucznikowi Władysławowi Wysockiemu oraz profesorowi Franciszkowi Janikowi.

Jak więc widać tych wybitnych pilotów balonowych było sporo, bo i polska była przecież w dwudziestoleciu międzywojennym prawdziwą baloniarską potęgą. – Co potwierdzają chociażby 23 zawody o puchar Gordona Bennetta, które odbyły się w 1935 roku. One na trwałe zapisały się w historii zarówno w historii lotnictwa polskiego jak również międzynarodowego. A stało się tak dlatego, że polscy zawodnicy po raz trzeci z rzędu zdobyli ten puchar – przyznał dr Zygmunt Kozak, trzeci z autorów. A swój ogromny udział w tym i innych sukcesach polskich baloniarzy miał oczywiście kapitan Burzyński. Stąd też między innymi inicjatywa legionowskiego muzeum oraz osób związanych z historią polskiego baloniarstwa, aby w trwały sposób uhonorować postać tego wybitnego pilota. – Chcielibyśmy, aby kapitan Zbigniew Burzyński miał w Legionowie swoją ulicę. Ma je już między innymi na Gocławiu w Warszawie, w Gdańsku i w Białej Podlaskiej, a nie ma w miejscu gdzie odnosił największe sukcesy i gdzie był najbardziej znacząca postacią. Nasza promocja ma więc taki podwójny cel. Po pierwsze przybliżyć postać tego pilota i pokazać jego zasługi, a po drugie trwale go upamiętnić w przestrzeni naszego miasta –powiedział dr hab. Jacek Szczepański.

Smaczku niedzielnej promocji książki dodała także obecności na niej współczesnych baloniarzy: Jacka Bogdańskiego i Mateusza Rękasa, którzy do Legionowa przywieźli wywalczony w ubiegłorocznych zawodach oryginalny puchar Gordona Bennetta.