Od początku tego tygodnia całą Polskę zalewa fala alarmów bombowych w szkołach, w których uczniowie mieli pisać egzaminy maturalne. W Legionowie pierwszy dzień matur odbył się bez żadnych zakłóceń, drugiego już tak niestety nie było. We wtorek (7 maja) maile z informacjami o podłożonym ładunku wybuchowym trafiły do Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej oraz do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Królowej Jadwigi.

Do tej pierwszej placówki informacja o bombie dotarła około godziny 06.30. Szkoła została więc sprawdzona przez służby jeszcze zanim zjawili się w niej uczniowie. Do Królewskiej Dwójki mail dotarł po godzinie 08.00. Konieczna była więc jej ewakuacja. – Niestety pewnie z racji tego, że jesteśmy sporym miastem to również i do nas trafiły maile nieznane pochodzenia z informacją o podłożonym ładunku wybuchowym w ZSO2, czyli w Królewskiej Dwójce. W związku z tym ewakuowano uczniów, którzy przygotowywali się do pisania matury, a także przedszkolaki z pobliskiego przedszkola numer 9 – informuje Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Na miejsce natychmiast przyjechała policja, straż pożarna oraz karetka pogotowia.
Maluchy przeszły do pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 12, gdzie czekał na nich posiłek. Maturzyści czekali natomiast poza szkołą na to aż służby dokładnie przeszukają cały budynek. Po godzinie 09.00 działania zostały zakończone. Ładunku wybuchowego na szczęście nie znaleziono. – Pół godziny po tym ustawowym terminie, czyli o 09.30 zgodnie z obowiązującymi przepisami i po konsultacjach z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, udało nam się rozpocząć pisanie matur. Wyrażam ubolewanie, że nasi legionowscy maturzyści musieli przejść dodatkowy stres związany z tą sytuacją. Na szczęście udało się uniknąć tego czarnego scenariusza, w którym musieliby pisać maturę w czerwcu – mówi prezydent Zadrożny.

W środę, czyli trzeciego dnia matur scenariusz z alarmami bombowymi niestety się powtórzył. Maile z informacjami o ładunku wybuchowym trafiły tym razem do czterech legionowskich placówek oświatowych: ponownie do ZSO2 i do Konopnickiej, a także do szkoły na Targowej oraz do Centru Edukacyjnego przy ul. Kopernika 9. Wiadomości o bombach dotarły tam na szczęście na tyle wcześniej, bo między godziną 05.30 a 06.00, że służby zdążyły przeszukać wszystkie budynki jeszcze zanim zjawili się w nich uczniowie. Alarmy okazały się fałszywe, a matury przebiegły bez przeszkód.