Mniej przestępstw z kategorii tych najbardziej uciążliwych społecznie, a za to ich większa wykrywalność – to jeden z głównych wniosków jaki nasuwa się po analizie sprawozdania pracy Komendy Powiatowej Policji w Legionowie za 2018 rok. Raport w tej sprawie podczas lutowej sesji rady powiatu, powiatowym radnym przedstawiała komendant legionowskiej policji, mł. insp. Anna Jędrzejewska-Szpak.

Przestępstwa najbardziej uciążliwe społecznie, o których wcześniej była mowa, zostały podzielone na siedem kategorii. To są: bójki i pobicia, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze oraz uszkodzenia mienia. – We wszystkich tych kategoriach odnotowaliśmy mniej wszczętych postępowań. Również we wszystkich zwiększyliśmy wykrywalność. To jest bardzo dobry trend. Ja i moi policjanci dołożymy wszelkich starań, żeby go nie tylko utrzymać w 2019 roku, ale jeszcze spróbować poprawić stan bezpieczeństwa mieszkańców powiatu legionowskiego – powiedziała mł. Insp. Anna Jędrzejewska-Szpak.

Sukces legionowscy policjanci odnotowali też w walce z przestępczością narkotykową. W całym 2018 roku udało im się wyeliminować z terenu powiatu aż 50 kilogramów środków odurzających. Ten rok był też rekordowy jeśli idzie o liczbę tymczasowych aresztów dla podejrzanych. Całkiem nieźle statystki prezentują się również w przypadku zatrzymań na gorącym uczynku. – 2018 rok pokazał, że podwoiliśmy tę liczbę w stosunku do roku ubiegłego. Łączna liczba osób zatrzymanych na gorącym uczynku wynosiła 535, z czego 110 to byli sprawcy tych najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw. To świadczy o dobrej reakcji policjantów na zdarzenie, sprawnej i szybkiej – mówi komendant.

W kwestii bezpieczeństwa na drogach, to w całym 2018 roku w powiecie legionowskim odnotowano 41 wypadków i 1296 kolizji. Zginęły trzy osoby, a 46 zostało rannych. – W ubiegłym roku mieliśmy o cztery wypadki mniej niż w 2017. Pięć osób mniej poniosło w nich śmierć i siedem mniej zostało rannych. Odnotowaliśmy za to o sześć kolizji więcej – mówi mł. insp. Anna Jędrzejewska-Szpak. W tym okresie policjanci dokonali 26 939 kontroli pojazdów, podczas których nałożyli 6 692 mandaty i udzielili 1530 pouczeń. Zatrzymali też 742 prawa jazdy i 712 praw jazdy osobom w wieku 50+ oraz 814 dowodów rejestracyjnych. Zatrzymali również aż 514 nietrzeźwych kierujących.

A czego można się spodziewać po 2019 roku? Priorytety pracy legionowskiej policji są w zasadzie niezmienne. To jest przede wszystkim utrzymanie zwiększonej liczby policjantów kierowanych do służby patrolowo-interwencyjnej, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na drogach, zapewnienie szybkiej i prawidłowej reakcji na zdarzenie, podnoszenie jakości postępowań przygotowawczych, zwiększenie ilości zabezpieczonego mienia od sprawców przestępstw, dalszy wzrost skuteczności w ściganiu sprawców przestępstw, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw narkotykowych i gospodarczych, utrzymanie wysokiego poziomu skuteczności pracy policjantów w zakresie osób poszukiwanych i zaginionych oraz kontynuacja dobrej współpracy z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, prokuraturą, sądem, strażą miejską i strażami gminnymi oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Czas pokaże jednak, ile z tych zamierzeń uda się zrealizować.