Kolejny budynek komunalny administrowany przez spółkę KZB Legionowo zaoferuje wkrótce lokatorom całkiem nowy, o wiele wyższy standard. Tym razem z dobrodziejstw Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Legionowo na lata 2018-2022 skorzystają mieszkańcy z ul. Batorego 4.

W poniedziałek (18 marca) pracownicy firmy TMB Maat z Józefowa – tej samej, która nad podobnym zleceniem pracuje już na Kwiatowej 90 – „zainstalowali” się przy Batorego 4, by z kopyta móc ruszyć z realizacją zadania. Bo poprzeczkę zawieszono im wysoko – mają na to raptem 60 dni. Zakres prac obejmuje głównie ocieplenie ścian zewnętrznych wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, rozbiórkę i utylizację istniejących instalacji oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Szczególnie istotny jest zwłaszcza ten ostatni punkt, bo oznacza, że 13 kolejnych legionowskich gospodarstw domowych przestanie korzystać z pieców na węgiel, a także inne materiały opałowe niekorzystnie wpływające na jakość powietrza. W opinii Jerzego Wilczyńskiego ze spółki KZB to kolejny praktyczny przejaw polityki antysmogowej, kreowanej i wcielanej w życie przez obecne władze miasta. – Zasadnicza różnica pomiędzy budynkami na Kwiatowej 90 i Batorego 4 polega na tym, że ten drugi zostanie podłączony do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Gdyby na Kwiatowej przebiegała w pobliżu sieć c.o., zapewne też zdecydowano by się na takie rozwiązanie. Ale tam takiej technicznej możliwości nie było – mówi kierownik działu eksploatacyjnego KZB Legionowo.

Rozpoczęta właśnie termomodernizacja wzniesionego na początku lat 30. ubiegłego wieku gmachu przy ul. Batorego 4 oraz wykonanie tam wewnętrznej instalacji c.o. pochłonie przeszło 640 tys. zł. Pieniądze wyłoży Urząd Miasta Legionowo. Aby jednak w ogóle można było zacząć myśleć o spełnieniu oczekiwań kilkudziesięciu mieszkańców budynku, wcześniej należało go odpowiednio do tego przygotować. – Jeśli chodzi o Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, wykonało ono przyłącze do sieci z komory usytuowanej na ul. Słowackiego. Natomiast spółka KZB pokryła opłatę przyłączeniową, a także koszty adaptacji znajdującego się w piwnicy pomieszczenia po dawnej hydroforni na węzeł cieplny – dodaje Jerzy Wilczyński.

Jeżeli roboty przebiegną zgodnie z założonym harmonogramem, finał inwestycji przy Batorego 4 nastąpi w połowie maja br.

Poprzedni artykułPiękniejsza strona Poczytalni
Następny artykułMedalista na minusie
Waldek Siwczyński
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 50-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.