Miasto Legionowo w ostatnich latach wybudowało 161 mieszkań komunalnych, w których zamieszkały najbardziej potrzebujące rodziny. W ten sposób systematycznie spełnia obowiązek ustawowy zaspokajania potrzeb mieszkańców w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego. Na ten rok zaplanowana jest budowa kolejnego budynku, w którym oprócz mieszkań komunalnych znajdzie się także żłobek dla najmłodszych legionowian. Sprawdziliśmy, kto otrzyma przydział do tych lokali.

Zgodnie z zapisami uchwały nr XX/252/2008 Rady Miasta Legionowo z dnia 28 maja 2008 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, lokale z tej puli przysługują osobom, które spełniają kryterium dochodowe, udokumentują faktyczne zamieszkiwanie na terenie gminy Legionowo przez okres co najmniej 5 lat przed datą złożenia wniosku, a także nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego. Tylko osoby spełniające te kryteria mogą zostać zarejestrowane na liście mieszkańców oczekujących na przydział mieszkania.

Należy jednak zaznaczyć, że znalezienie się na niej nie jest równoznaczne z przyznaniem prawa do lokalu. – Na tę chwilę na liście oczekujących jest około 300 rodzin. Są one w różnej sytuacji, pierwszeństwo mają pogorzelcy i osoby eksmitowane, a także wychowankowie domu dziecka, którzy złożyli wniosek o przydział lokalu w terminie 6 miesięcy od usamodzielnienia się. Pozostałe rodziny otrzymują przydziały zgodnie z kolejnością zarejestrowania na liście. Systematycznie budujemy nowe mieszkania. W ostatnich latach wybudowaliśmy ich 161, wiele innych udało nam się wyremontować. Zdajemy sobie jednak sprawę, że potrzeby są duże, dlatego starannie weryfikujemy wnioski, sprawdzając, czy na przykład osoba ubiegająca się o mieszkanie nie jest przypadkiem mieszkańcem innej gminy. W tym przypadku wniosek powinien zostać złożony w gminie, na terenie której osoba faktycznie zamieszkuje – mówi zastępca prezydenta Piotr Zadrożny.

Ostatnio w jednym z lokalnych tygodników ukazał się artykuł na temat nieprzyznania lokalu kobiecie w ciąży. Jak poinformowano w tekście, zamiast otrzymania lokalu, kobiecie zaproponowano wsparcie ze strony Ośrodka Pomocy Społecznej i miejsce w Domu Samotnej Matki. – Ciąża nie jest przesłanką do przyznania lokalu od gminy. Aby zostać zarejestrowanym, należy spełnić kryteria wymienione w uchwale, w tym kryterium dochodowe. Ta pani nie spełniła tego kryterium, ponieważ jej zarobki przewyższały określony w uchwale limit. Zachęciłem panią, aby skorzystała z pomocy Domu Samotnej Matki z Legionowie, a po urodzeniu dziecka, kiedy zmieni się jej sytuacja rodzinna, ponownie złożyła wniosek o przydział mieszkania od gminy – mówi Piotr Zadrożny.

AnKa