Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej prowadzą kontrolę we wszystkich obiektach typu escape room na terenie całego Mazowsza. Znaleziono szereg nieprawidłowości, a cztery z nich zamknięto. Do jedynego escape roomu działającego na terenie powiatu legionowskiego strażacy nie mieli żadnych zastrzeżeń.

Strażackie kontrole to oczywiście pokłosie tragicznych wydarzeń z Koszalina, gdzie w pożarze, który wybuch w jednym z tamtejszych escape roomów zginęło pięć 15-letnich dziewczyn, bawiących się tam na urodzinach koleżanki. Zaraz po tej tragedii Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleciło strażakom przyprowadzenie czynności kontrolno-rozpoznawczych, mających na celu sprawdzenie warunków bezpieczeństwa pożarowego we wszystkich tego typu obiektach na terenie całego raju.

W dniach 5 – 7 stycznia mazowieccy strażacy skontrolowali w sumie 64 escape roomy działające w województwie. W 45 z nich ujawniono nieprawidłowości z zakresu przepisów przeciwpożarowych i budowlanych. W sumie było ich aż 312, z czego 251 to były nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a 61 dotyczyło warunków ewakuacji. Ustalono też, że aż 16 lokali było użytkowanych niezgodnie z ich przeznaczeniem. W trakcie kontroli strażacy wystawili też osiem mandatów. W przypadku czterech escape roomów wydano decyzję o zakazie ich eksploatacji. Jeden z nich działał w Płocku, a cztery w Warszawie.

Jedyny obiekt typu escape room w powiecie legionowskim znajduje się w Centrum Rozrywki Laser War, działającym najpierw w DH Maxim, a obecnie w budynku przy ul. Warszawskiej w Legionowie. Przeprowadzona tam kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, zarówno jeśli idzie o ochronę przeciwpożarową jak i warunki ewakuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here