Nowym bankiem obsługującym miasto Legionowo będzie Santander Bank Polska S.A. Zmiana jest efektem ostatnich afer w kraju i coraz gorszej kondycji finansowej dotychczasowego banku obsługującego miejskie rachunki – Getin Noble Bank S.A. Mówi się nawet o możliwości jego upadku.

Po wypowiedzeniu umowy Getin Noble Bankowi S.A., od stycznia 2019 roku za obsługę bankową miasta Legionowo odpowiadać będzie Santander Bank Polska S.A. Jak zapowiadają legionowscy urzędnicy, umowa z hiszpańskim bankiem zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu.

Nowy bank wybrano w drodze negocjacji. Jak informuje Roman Smogorzewski, zapytania ofertowe zostały wysłane do 6 banków. W wyniku negocjacji najkorzystniejszą ofertę przedstawił właśnie Santander. – Zapłacimy 2 tys. zł miesięcznie za obsługę nie tylko gminy, ale też wszystkich jednostek i instytucji kultury. To bardzo korzystna oferta, w związku z tym umowa zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu – mówi prezydent Legionowa.
Zmiana banku obsługującego miasto to nie jest prosta sprawa. Wiąże się nie tylko z przeniesieniem środków na lokaty do nowego skarbca, ale przede wszystkim z założeniem około 40 tysięcy nowych rachunków i poinformowaniu o zmianie wszystkich, którzy odprowadzają w mieście podatki i uiszczają opłaty lokalne. Jako pierwszy zostanie podany do wiadomości ogólny numer rachunku, na który będzie można dokonywać wszelkich wpłat. W międzyczasie zakładane będą konta indywidualne. Po ich założeniu do każdego wysłane zostaną pisma z numerem jego indywidualnego rachunku.

– W styczniu każdy mieszkaniec uiszczający podatki i opłaty lokalne w gminie Legionowo otrzyma informację z nowym numerem rachunku bankowego. Do tego czasu opłaty mogą być wpłacane na ogólny numer rachunku gminy Legionowo, który podamy do publicznej wiadomości, jak tylko zostanie założony. Przenoszenie rachunków to ogromne zadanie logistyczne, zważywszy, że jest ich około 40 tysięcy. Ostatni raz robiliśmy to cztery lata temu, po zawarciu umowy z Getin Noble Bank. Liczyliśmy na wieloletnią współpracę, jednak dla bezpieczeństwa finansów gminy musimy zmienić bank, w którym zlokalizowane są nasze środki – mówi Jolanta Ćwiklińska, skarbnik gminy. Umowa z Getin Noble Bank S.A obowiązywała od 2015 roku i była zawarta na 4 lata. Umowa z Santander Bank Polska S.A. zostanie zawarta na okres pięciu lat.

Przypomnijmy, że kłopoty Getin Noble Banku nasiliły się po oskarżeniu o korupcję szefa Komisji Nadzoru Finansowego przez Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku i Idea Banku. Po wybuchu afery niektórzy klienci banków Czarneckiego zdecydowali się wycofywać z nich swoje pieniądze. Co prawda każdy bank, także Getin Noble, jest instytucją nadzorowaną i depozyty klientów do 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), ale ryzyka nie ma tylko do tej kwoty. Jeśli ktoś ma dużo więcej pieniędzy, a tak jest w przypadku rachunków gminnych, nie są one chronione. Podobne kłopoty miała kilka lat temu gmina Wieliszew po upadku wołomińskiego SK Banku i zablokowaniu w nim 2,3 mln zł środków gminnych.
IgZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here