Wypadek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, pożar pociągu oraz jego porwanie. Te trzy epizody przećwiczyli strażacy wraz z kolejarzami na niestrzeżonym przejeździe przy ul. POW w Legionowie na osiedlu Kozłówka. W nocnych ćwiczeniach „Kolej 2018” wzięła udział Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska, Straż Ochrony Kolei, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz pracownicy Komisji Kolejowej i Szybkiej Kolei Miejskiej. Obecni na miejscu ćwiczeń byli również przedstawiciele samorządów lokalnych.

Według scenariusza ćwiczeń na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w rejonie Kozłówki na ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej, doszło do zderzenia pociągu SKM z samochodem osobowym, którym podróżowały 4 młode osoby. Maszynista natychmiast powiadomił o zdarzeniu dyżurnego ruchu na szlaku kolejowym. Następnie informacja trafiła błyskawicznie do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej i rozpoczęło się dysponowanie sił i środków na miejsce wypadku. Po przybyciu na miejsce Kierującego Działaniem Ratowniczym (KDR) do stanowiska kierowania przekazano informację o 4 osobach poszkodowanych w samochodzie osobowym oraz 20 osobach w pociągu, które wymagają pomocy medycznej. W związku z tym na miejsce wezwano kolejne zastępy z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zapadła również decyzja o budowie szpitala polowego w miejscu akcji. Po ewakuacji poszkodowanych z samochodu osobowego, doszło do jego pożaru, natychmiast zbudowano linie gaśniczą i podano prąd piany ciężkiej.

Drugi epizod zakładał pożar pociągu. Po skierowaniu w rejon pożaru kolejnych sił i środków, przystąpiono do gaszenia pożaru wagonu. W pewnym momencie zauważono podejrzany pakunek. Podjęto decyzję o natychmiastowej ewakuacji strażaków z miejsca pożaru a o zaistniałej sytuacji powiadomiono Policję. Na miejsce przybył oddział pirotechników z Komendy Stołecznej Policji. Przy użyciu robota pirotechnicznego, sprawdzono cały pociąg a podejrzany pakunek został wywieziony do drzwi wejściowych do pociągu, skąd podjęty został ręcznie przez pirotechnika i umieszczony w specjalnym pojemniku na ładunki wybuchowe.

Ostatnim epizodem jaki ćwiczyły służby, było porwanie pociągu. Po sterroryzowaniu maszynisty, pociąg pełen ludzi ruszył w nieznanym kierunku. Dzięki procedurom kolejowym i sygnałom wydawanym przez maszynistę, dyżurny ruchu odciął dopływ prądu i awaryjnie zatrzymał skład. Na miejsce skierowano pododdział Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Antyterroryści po wybiciu szyby oraz otwarciu drzwi do pociągu dostali się na jego pokład. Po chwili zamachowiec został obezwładniony a zakładnicy zostali bezpiecznie wyprowadzeni na zewnątrz pociągu.

Ćwiczeniom przyglądali się licznie zebrani mieszkańcy. Na miejscu obecni byli zastępca prezydenta Legionowa Piotr Zadrożny i Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski. Organizatorem była Szybka Kolej Miejska we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.