W czwartek (8.11) o godzinie 15:26 w budynku dawnego Urzędu Miasta Legionowo obecnie wykorzystywanym przez Uniwersytet III Wieku, doszło do pożaru poddasza. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Legionowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, pierwszych podmiotów gaśniczych zastano rozwinięty pożar poddasza w części parterowego budynku. Ponieważ dostęp do źródła ognia był utrudniony, na miejsce wezwano dodatkowe siły i środki w postaci jednostek OSP z Legionowa i Jabłonny. W stan gotowości i zabezpieczenia rejonu operacyjnego, postawiono jednostkę OSP w Chotomowie.

W pierwszej fazie pożaru, udało się ewakuować z sali komputerowej, jednostki centralne komputerów. Strażacy przy pomocy specjalnej lancy, podawali wodę pod poszycie dachowe. Akcją w pierwszej fazie dowodził st. bryg. Arkadiusz Pich – zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie. W późniejszej fazie akcją dowodził asp. sztab. Tomasz Kołodziński – zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Legionowie.

Akcja gaśnicza trwała ponad 3 godziny. Spaleniu uległo poddasze parterowego budynku użytkowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. Miejsce akcji zabezpieczała Straż Miejska a w pierwszej fazie pożaru policjanci z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Na miejsce pożaru przybył prezydent Legionowa Roman Smogorzewski i prezes KZB Irena Bogucka oraz Komendant Straży Miejskiej w Legionowie Ryszard Gawkowski.

Marek Karpowicz