W zeszły wtorek (30 października) w Poczytalni odbyło się drugie już Forum Gospodarcze Powiatu Legionowskiego. Celem tego przedsięwzięcia, współorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy, starostwo i Powiatową Izbę Gospodarczą, jest integracja środowisk przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu oraz samorządów.

– Pierwsze forum odbyło się rok temu. Zbieraliśmy na nim informacje i tematy z jakimi pracodawcy chcieliby się spotkać na tym forum. Przygotowaliśmy na dzisiaj panel dyskusyjny, w którym będą brali udział przedstawiciele Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także szkół i izb gospodarczych – mówi Elżbieta Szczepańska, dyrektor PUP w Legionowie. Tematy poruszane w trakcie panelu dotyczyły między innymi tego jak prowadzić firmę, jak rozliczać się zarówno z fiskusem jak i z ZUS-em oraz co zmieniło się w przepisach w związku ze zmianą małej konstytucji biznesu.

Rozmawiano też i o sprawach związanych już typowo z legionowskim rynkiem. – Działamy w radzie izby gospodarczej w Legionowie i mamy plan, aby stworzyć tu coś w rodzaju waluty regionalnej, żebyśmy byli bardziej niezależni i abyśmy mogli czerpać od siebie, a nie tylko wyprowadzać pieniądze z Legionowa do Warszawy. Tak bowiem robi większość działających u nas firm. Pieniądze zarabiają i wydają w Warszawie, a Legionowo jest pomijane. Tak samo dzieje się z mieszkańcami, którzy pracują w Warszawie, a mieszkają w Legionowie. Oni często nawet drobnych zakupów nie robią u naszych przedsiębiorców, tylko poza granicami miasta – wyjaśnia Jacek Jóźwiak z firmy Paro sp. z o.o. Pytanie czy dzięki takim pomysłom jak właśnie waluta regionalna, legionowskim przedsiębiorcom uda się odwrócić ten trend? – Lokalna waluta byłaby ostatecznym celem. Najpierw trzeba zrzeszyć wszystkich przedsiębiorców, czyli to co robi izba gospodarcza, ale trzeba ich połączyć realnie – mówi Jacek Jóźwiak – Możemy wspierać tęintegrację i stworzyć bazę przedsiębiorców lokalnych, tak aby duzi od małych mogli zamawiać usługi, a mali u dużych mogliby między innymi kupować towary, jeśli chodzi na przykład o budowlankę – dodał. Trzymajmy więc kciuki, żeby to się udało.

Forum Gospodarcze to nie jedyne przedsięwzięcie współrealizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Legionowie, a w które zaangażowani są lokalni przedsiębiorcy. – Od maja prowadzimy lokalny projekt partnerstwa powiatu legionowskiego, w którym również bardzo często uczestniczą nasi pracodawcy. Również i w ramach tego projektu przygotowują oni bardzo różne programy gospodarcze – wyjaśnia Elżbieta øSzczepańska. Podsumowanie tego projektu zaplanowano na 11 grudnia. Dowiemy się wtedy, jaki przedstawiciele lokalnego biznesu, polityki oraz ludzie oświaty, kultury, sztuki i nauki, mają pomysł na rozwój naszego powiatu.

fot. powiat legionowski