Na niedzielny IV Rajd Pieszy Polski Walczącej po Legionowie jego uczestnicy nie mogli sobie wymarzyć ładniejszej pogody. Więc już choćby dlatego warto było wyjść z domu, by poznać ciekawostki z wojennej przeszłości miasta. Na żywo oraz, to nowość, zgłębiając ją za pośrednictwem smartfona.

Pomysłodawcy „Gry historycznej na szlaku Polski Walczącej” nie kryją, że to jeden ze sposobów na zainteresowanie historią młodego pokolenia legionowian. W oparciu o 106 Miejsc Pamięci AK rozmieszczonych w Legionowie i sąsiednich gminach, dzięki uzupełnieniu tablic z opisami o specjalne kody QR, stworzono aplikację mającą szansę pomóc w osiągnięciu tego celu. – Gra, którą dzisiaj inaugurujemy, powstała w Legionowie i powiecie za przykładem gry warszawskiej. Dwa lata temu w stolicy uruchomiono tzw. Patriotyczną Grę Komunikacyjną. Polega ona na tym, że w szeregu miejsc pamięci, dotyczących głównie II wojny światowej, rozmieszczono tabliczki z kodami QR, które po zeskanowaniu przekierowują na stronę internetową z szerokim opisem danego miejsca. Po zarejestrowaniu się można natomiast przejść do rozwiązywania testów, zawierających pytania oparte o zawarte w nim informacje. Nasza gra działa na podobnej zasadzie – zdradza Wojciech Jeute, prezes Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów”.

Skoro testy, to i punkty. System ich przyznawania zachęca do osobistej eksploracji okolicy. – Liczymy przede wszystkim na młode pokolenie, które posługuje się smartfonami. Urokiem gry jest to, że jeżeli bierze się w niej udział za pośrednictwem stacjonarnego internetu, za każdą dobrą odpowiedź uzyskuje się 3 punkty. Ale robiąc to przy danym miejscu pamięci i wyrażając zgodę na lokalizację odpowiadającego, dostaje ich się trzy razy więcej – dodaje pan Wojciech.

W miejsko-powiatowej „Grze historycznej na szlaku Polski Walczącej” wyodrębniono sześć szlaków. Jest ona dostępna pod adresem https://graedu.pl/szlakpw. Zabawa potrwa do 31 sierpnia 2019 r., a we wrześniu nastąpi jej podsumowanie. Wtedy też najwytrwalsi tropiciele historii otrzymają atrakcyjne nagrody. Do zdobycia jest prawie 3000 punktów.

Poprzedni artykułPaczka delicji z Koalicji
Następny artykułTrzy wyróżnienia
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.