Zawodami w gminie Nieporęt zakończył się tegoroczny cykl Triathlon Series 2018. Na start w finale zdecydowało się ponad 700 zawodników. Triathloniści do wyboru mieli jeden z trzech dystansów: 1/2 IM, 1/4 IM lub 1/8 IM. W trakcie imprezy przeprowadzono również triathlonowe mistrzostwa Mazowsza.

Rywalizacja odbywała się na terenie i wokół Centrum Konferencyjno-Rekreacyjnego Promenada w Białobrzegach. Pływano zaś oczywiście w Jeziorze Zegrzyńskim. Trasa rowerowa wytyczona została drogami o bardzo dobrej nawierzchni asfaltowej, a biegacze na trasie mieli również do pokonania fragmenty crossowe.

Zawody rozpoczął start tzw. połówki, czyli dystansu 1/2 IM (1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze, 21,1 km biegu). Najszybszym zawodnikiem na tym dystansie okazał się Jacek Tyczyński, z fenomenalnym czasem 04:06:48. Drugie miejsce zajął Michał Kosmowski (04:17:28), trzecie zaś przypadło Arturowi Czerwcowi (04:21:43). Wśród kobiet zawody na najdłuższym dystansie wygrała Aleksandra Urbankiewicz (05:30:23), drugie miejsce zajęła Katarzyna Kołaczyk (05:43:32), a trzecie Amelia Mika (05:44:38). Mistrzostwa Mazowsza na tym dystansie wygrali Piotr Janisz oraz Aleksandra Urbankiewicz.

Na dystansie 1/4 IM (0,95 km pływania, 45 km jazdy na rowerze, 10,55 km biegu) najlepszy okazał się Marcin Niegowski. Na metę wbiegł z czasem 02:08:24. Drugi zameldował się na niej Rafał Pomorski (02:10:30), a trzecie miejsce zajął Dominik Bogdanowicz (02:11:39). Najszybszą zawodniczką na dystansie 1/4 IM okazała się Iga Kowalczyk (02:30:48), druga linię mety przekroczyła Emilia Domańska (02:31:30), trzecią kobietą na mecie była natomiast Alice Robinson (02:33:31). Mistrzami Mazowsza na dystansie 1/4 IM zostali Marcin Niegowski oraz Emilia Domańska. – Trzeci raz wystartowałem w Nieporęcie, ale pierwszy raz wygrałem, z czego bardzo się cieszę! Moje dzisiejsze założenie, to dać z siebie wszystko, ponieważ kończę sezon. Fajnie, że udało się z przytupem. Założenia miałem tylko względem siebie: pojechać mocno rower, pobiec z tempem 4:00-4:10. I wszystko się udało – powiedział zadowolony Marcin Niegowski.

W tym samym czasie, co zawodnicy z „ćwiartki”, rywalizowali też triathloniści startujący na najkrótszym dystansie 1/8 IM (0,475 km – 22,5 km – 5,275 km). Zwyciężył Maciek Ogrodnik z czasem 01:03:52. Drugie miejsce na podium zajął Bartosz Latawiec (01:05:25), a trzecie Łukasz Wojtyna (01:05:53). Wśród kobiet na dystansie 1/8 IM zwyciężyła Wioleta Jarocka (01:13:24). Jako druga na mecie zameldowała się Katarzyna Zawadzka (01:16:31), a trzecie miejsce przypadło Dominice Nowackiej (01:17:38). Mistrzami Mazowsza zostali Bartosz Latawiec i Katarzyna Zawadzka.

W zawodach startowały również trzyosobowe sztafety triathlonowe. Na dystansie 1/2 IM zwyciężyła drużyna w składzie: Marcin Niewiński, Dariusz Korecki, Rogier Pols. Trasę pokonali oni w czasie 04:16:39. Na dystansie 1/4 IM najlepszy był team Drużyna Ognia: Paweł Borusiński, Przemysław Puławski, Daniel Karolkiewicz (02:04:17). Dystans 1/8 IM zdominowała drużyna GOS Raszyn: Tomasz Rąpała, Natasza Obuchowicz, Bruno Kaźmierczak (01:05:25).

Wyłoniono również najlepszych zawodników całego cyku. Do klasyfikacji końcowej liczyły się dwa najlepsze czasy spośród zawodów wchodzących w skład serii, czyli Brodnica, Chodzież i Nieporęt. Klasyfikację generalną na dystansie 1/2 IM wygrał Robert Rozej. Jego łączy czas to 09:15:35. Najlepszym zawodnikiem na „ćwiartce” okazał się Artur Rybicki (04:34:28), a najlepszą zawodniczką – Agnieszka Filarecka (05:16:12). Dystans 1/8 IM należał do Piotra Litwiniuka (02:17:10) i Wiolety Jarockiej (02:30:23).