Zła wiadomość dla wszystkich fanów wypoczynku nad wodą – kąpielisko „Dzika Plaża” w Nieporęcie nie nadaje się do kąpieli. Wszystko to przez sinice, które dotarły także do Jeziora Zegrzyńskiego. Zakaz kąpieli obowiązuje także w Serocku przy ul. Retmańskiej.

– Bieżąca ocena jakości wody na podstawie oceny wizualnej wody wykonanej w ramach kontroli wewnętrznej oraz nadzoru w dniu 23.07.2018 r. – woda nieprzdatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie w swoim orzeczeniu. Jednocześnie, sanepid stwierdził iż woda w miejscu przeznaczonym do kąpieli w Serocku przy ul. Retmańskiej również została opanowana przez sinice. Tym samym także serockie kąpielisko zostało objęte zakazem kąpieli.
Na pocieszenie plażowiczom zostaje fakt, że nie dopatrzono się nieprawidłowości w kąpielisku zlokalizowanym przy ul. 600-lecia w Wieliszewie.
Pływanie w wodzie, w której sinice kwitną we wzmożonej liczbie, jest szkodliwe. Ich nadmiar powoduje, że woda ma charakterystyczną zieloną barwę, niekiedy „kołdrę” z glonopodobnych organizmów. Sinice lubią kwitnąć szczególnie w wodzie zanieczyszczonej chemikaliami. Sprzyja im duża zawartość fosforanów i azotanów, które zwykle pochodzą z gospodarczych odpadków takich jak detergenty, ścieki czy nawozy sztuczne. Kąpiel w wodzie, wktórej zakwitły sinice skutkuje przede wszystkim dolegliwościami skórnymi. Połknięcie wody powoduje poważniejsze, wewnętrzne zaburzenia. Objawy zatrucia sinicami (a właściwie ich toksynami) to: rumień, pokrzywka, wysypka, świąd skóry, zapalenie spojówek, dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wymioty, nudności, biegunka, gorączka.

KejT