Place zabaw na osiedlu Jagiellońska są systematycznie unowocześniane. Stare i zazwyczaj metalowe urządzenia zabawowe są stopniowo zastępowane tymi nowocześniejszymi, bardziej estetycznymi i przede wszystkim bezpieczniejszymi. Jest jednak jedno „ale”. Są one niestety wyjątkowo często niszczone.

– Ostatnio odnowiliśmy urządzania zabawowe na placu zabaw przy bloku nr 69. Wkrótce zostanie tam też wymieniona część ogrodzenia, a pozostała ma być zlikwidowana z uwagi na to, że jest tam dosyć gęsto posadzony żywopłot. Takie same prace wykonaliśmy przy budynku numer 8. Tam od strony klatek schodowych był duży plac zabaw i znajdujące się tam zabawki zostały odnowione. W tej chwili jest tam też zamówione nowe ogrodzenie – relacjonuje Beata Woźniak, kierownik administracji osiedla Jagiellońska. Wymienione zostały też między innymi urządzenia zabawowe na placu zabaw za blokiem numer 21. Maluchy niestety długo się nimi nie cieszyły.

Jak się okazało w trakcie jednej z – wcale nie takich rzadkich na osiedlu – libacji alkoholowych, jedno z urządzeń zostało bowiem zdewastowane. Administracja musiała ją więc całkowicie usunąć. – Na tych placach zabaw bawią się maluchy i wszystkie znajdujące się tam zabawki muszą być bezpieczne. Musimy więc mieć świadomość, że jeżeli te urządzenia będą niszczone, podkopywane, czy w jakiś inny sposób dewastowane, to może kiedyś dojść tam do jakiegoś nieszczęścia – mówi Beata Woźniak. A żeby tego uniknąć, pracownicy administracji stale monitorują ich stan techniczny. – Proszę mi wierzyć, że tak naprawdę po każdej nocy, a już nie mówiąc o weekendzie musimy naprawiać bardzo dużo, zarówno urządzeń zabawowych, jak i ławek czy też płotków – dodała kierowniczka administracji osiedla Jagiellońska. Oprócz kontrolowania stanu urządzeń zabawowych, systematycznie jest też sprawdzany piach w piaskownicach. Jeśli gdzieś go brakuje lub też jest w jakiś sposób zabrudzony, administracja jest w stanie go wymienić na nowy, certyfikowany.

Spółdzielcy powinni jednak pamiętać o tym, że wszystkie place zabaw to tak naprawdę ich wspólna własność, o którą każdy powinien odpowiednio dbać.