Legionowo jest jedną z najmniej zadłużonych gmin w Polsce – tak wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na 2478 przeanalizowanych gmin miasto znajduje się pod tym względem dopiero na odległym, 1885 miejscu.

Resort finansów przyjrzał się danym o zadłużeniu poszczególnych gmin w odniesieniu do liczby mieszkańców oraz całkowitemu długowi samorządów na koniec 2017 r. Największy dług per capita (na mieszkańca) mają Ostrowice w woj. zachodniopomorskim – w wysokości 18,6 tys. zł. Kwota zobowiązań drugiego pod względem zadłużenia Rewala (woj. zachodniopomorskie) wyniosła na koniec zeszłego roku 14,3 tys. zł, trzecia jest Byczyna z woj. opolskiego z zadłużeniem na poziomie 12 tys. zł na mieszkańca. W pozostałych gminach z pierwszej dziesiątki kwota zobowiązań wahała się od 4,3 tys. zł w gminie Bielice do 5,1 tys. zł w gminie Dziwnów. Natomiast wysokość długu przypadającego na mieszkańca Legionowa wynosi zaledwie 443 zł.

Finansiści przeanalizowali także wysokość zadłużenia ogółem. Największe zobowiązanie miała Warszawa z długiem wynoszącym 5 mld 126 mln zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to kwotę 2,9 tys. zł, lokując stolicę na 44 miejscu spośród 2478 gmin w Polsce. Dług Legionowa wynosił niespełna 24 mln zł. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, łączne zadłużenie gmin to 57 mld 205 mln zł, co daje średnio 969 zł na mieszkańca.

Informacja została opracowana na podstawie sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego po czterech kwartałach 2017 r. oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących liczby ludności według stanu na koniec 2016 r.
oprac. AnKa

Poprzedni artykułAbsolutorium pod napięciem
Następny artykułSprawdzian z remontów
Waldek Siwczyński
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 50-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.