Uroczystość zakończenia roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Legionowie była okazją do zaprezentowania niecodziennego dzieła jej uczniów. Szósto- i siódmoklasiści niczym średniowieczni skrybowie odręcznie przepisali cały Nowy Testament. Oprawiona w aksamit uczniowska Biblia jest teraz jedną z największych chlub legionowskiej „dwójki”.

– Ta Biblia, a właściwie Nowy Testament to jest rzecz niebywała i chyba w całej Polsce nic takiego się nie wydarzyło. Dzięki pomysłowi księdza Kamila Sulicha i katechety pana Mariusza Sierawskiego powstało dzieło wyjątkowe. Nasi uczniowie, trochę jak w średniowieczu ciężko pracowali i własnoręcznie odtworzyli cały Nowy Testament – powiedziała Dorota Kuchta, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie. Uczniowie nad przepisaniem każdego zdania z Nowego Testamentu z wręcz benedyktyńską cierpliwością pracowali równo przez 442 dni. Wraz z ilustracjami zapisali łącznie 972 strony.

Ostateczny efekt przeszedł najśmielsze oczekiwanie wszystkich osób zaangażowanych w to niezwykłe przedsięwzięcie. – Biblia została oprawiona w piękny czerwony aksamit, a na pierwszej stronie ma specjalne błogosławieństwo księdza biskupa zarówno dla tych dzieci, które nad nią pracowały jak i dla całej społeczności szkolnej. Jesteśmy więc bardzo dumni z takiego wyjątkowego dzieła – mówi Dorota Kuchta. No i z uczniów, którzy potrafili sprostać temu arcytrudnemu zadaniu.– Przede wszystkim chodziło o to, żeby też nauczyć dzieci wytrwałej pracy. Przepisanie całego Nowego Testamentu wymagał przecież od nich bardzo dużej konsekwencji i skupienia, bo trzeba było pisać zarówno wyraźnie jak i ładnie, a rysunki musiały być starannie wykonane – dodała dyrektor. I to się uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w stu procentach udało.

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego nie przepisali rękopisu „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika? Po co przepisywać makulaturę?
    Gdyby przepisali Kopernika, był by z tego jakiś pożytek.

Comments are closed.