Mariusz Wronowski 39-letni niepełnosprawny biegacz został Najlepszym Sportowcem Powiatu Legionowskiego 2017 roku. Wręczenie mu tego tytułu oraz pamiątkowej statuetki wraz z nagrodą odbyło się w zeszły piątek (29 czerwca) podczas czerwcowego posiedzenia rady powiatu.

Wybór najlepszego sportowca ma już pięcioletnią tradycję. O tym do kogo ten tytuł trafia w plebiscycie decydują sami mieszkańcy. – Cieszymy się, że jest aż tak duże zainteresowanie mieszkańców tym konkursem. Promujemy poprzez to sport i zdrowy styl życia, a także oczywiście i nasz powiat. To jest znakomite działanie, które pozwala mieszkańcom dostrzec korzyści wynikające z aktywności fizycznej, ale wpisuje się to też znakomicie w politykę powiatu – przyznał Artur Borkowski, sekretarz powiatu legionowskiego. A ta objawia się zarówno poprzez finansowanie działalności klubów jak i poprzez budowę sportowej infrastruktury, czy też zaangażowanie powiatu w rozwój sport dziecięcego i młodzieżowego. Chodzi tu przede wszystkim o Piłkarską Ligę Powiatu Legionowskiego i Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. – Ten tytuł to miało być ukoronowanie tych działań, ale też i pokazanie, przez pryzmat właśnie pana Wronowskiego, jak duże sukcesy można osiągnąć pracując nad sobą – dodał Borkowski.

Razem z Mariuszem Wronowskim do tytułu Najlepszego Sportowca Powiatu Legionowskiego 2017 roku byli jeszcze nominowani: kickbokser Jan Lodzik – Mistrz Polski oraz zdobywca zawodowego pasa największej federacji kickboxingu w Polsce, czyli DSF KICK BOXING CHALLENGE, Mateusz Głowacki i Andrzej Głowacki – czyli ojciec i syn, którzy razem trenują biegi, biegi przeszkodowe i judo, Anna Szlendak – motywatorka sportowa, biegaczka, trenerka i jedna z założycielek grupy Bravehearts Legionowo oraz Lena Majcherczyk – młodziutka, bo zaledwie ośmioletnia Mistrzyni Polski cheerleaderek. – Konkurencja była duża, bo było wielu młodych, obiecujących sportowców i nie ukrywam, ze sądziłem, że to oni właśnie wygrają ten plebiscyt. Wśród nominowanych była między innymi Ania Szlendak, która organizuje wiele biegów tu na terenie powiatu, jest też Lanka, która mimo swojego bardzo młodego wieku osiąga wiele sukcesów. To więc pokazuje jak silna jest konkurencja w walce o ten zaszczytny tytuł – przyznał Sportowiec Roku.

Lista ubiegłorocznych sukcesów Mariusza Wronowskiego jest bardzo długa. To między innymi pierwsze miejsca na półmaratonach: Cud Nad Wisłą, szczecińskim, praskim i w półmaratonie im. Janusza Kusocińskiego oraz zwycięstwo w PZU Maratonie Warszawskim. Za swój największy sukces w 2017 roku uważa on jednak pierwsze miejsce w 32 Venice Marathon, który rozegrano 22 października ubiegłego roku. – Tam było ciężko – przyznaje Mariusz – Walka rozgrywała się praktycznie do 29 kilometra. Najbardziej przełomowym był 35, gdzie był dość długi podjazd i to tam właściwie wszystko się rozegrało. Zobaczymy jak będzie w tym roku – dodaje. Oby ta lista sukcesów nie była krótsza.

fot. starostwo powiatowe w Legionowie