Po ogromnym sukcesie, jakim było pierwsze miejsce dla Legionowa w ogólnopolskim konkursie finansowym gmin, oraz po wysokich pozycjach w „Perłach Samorządu” – rankingu najlepszych miast i włodarzy w Polsce, w ostatnich dniach doszły kolejne. Za działania na rzecz ekologii miasto nagrodzono „EkoJanosikiem”, a za profilaktykę zdrowotną – tytułem „Samorządu od Serca”.

Pro EKO

Tytuł „EkoJanosika” zdobyło 80 samorządów w kraju. Wśród nich Legionowo. Przyznano go gminom, które wyróżniają się w działaniach na rzecz obniżenia poziomu niskiej emisji i edukacji ekologicznej oraz w rozwoju elektromobilności. Legionowo, od dawna walczące z zanieczyszczeniem powietrza, nagrodę otrzymało za starania na rzecz ekologii i poprawy jakości powietrza. – Od lat podejmujemy działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Już trzy lata temu zaczęliśmy z budżetu miasta finansować wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Udało nam się wymienić około 215, czyli ponad 20 proc. wszystkich kotłów na terenie miasta. Oprócz nowego pieca, finansujemy też podłączenie nieruchomości do gazu – mówi Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa. – Budujemy parkingi w systemie P+R, zachęcając do korzystania z transportu publicznego, niedawno otworzyliśmy pierwszą stację ładowania samochodów elektrycznych, rozbudowujemy sieć ścieżek rowerowych. Dodatkowo od stycznia funkcjonuje EKOpatrol, który nie tylko kontroluje, czym palą w piecach nasi mieszkańcy, ale także edukuje i uświadamia problem jakości powietrza.

Gmina Legionowo prowadzi także edukację proekologiczną wśród najmłodszych mieszkańców. W szkołach i przedszkolach realizowane są zajęcia i organizowane konkursy o tematyce ekologicznej. Na stronie internetowej miasta można znaleźć informacje o bieżącej jakości powietrza, ostrzeżenia o przekroczeniu poziomu zanieczyszczeń oraz instrukcje dotyczące zachowania w czasie obowiązywania ostrzeżeń o nadmiernym zanieczyszczeniu, a także informacje o prognozowanej na najbliższe dni jakości powietrza. Wszystkie gminne obiekty oświatowe i większość pozostałych poddano termomodernizacji polegającej na wymianie ogrzewania na ekologiczne, ociepleniu ścian i stropów oraz wymianie okien. Gmina wspiera też innych właścicieli budynków (SMLW, CSP, wspólnoty mieszkaniowe) w staraniach o dotacje na termomodernizację ze środków zewnętrznych. Począwszy od stycznia 2016 r. prowadzane są badania kamerą termowizyjną budynków mieszkalnych. Umożliwiają one ocenę, które ich elementy wymagają termomodernizacji. Legionowo stawia na komunikację zbiorową. Z roku na rok wzrasta liczba połączeń kolejowych i autobusowych z Warszawą oraz bezpłatnych połączeń dowożących pasażerów do centrum i stacji kolejowych w Legionowie. Koszty dopłat do komunikacji zbiorowej oraz zniżek na bilety dla mieszkańców miasta ponosi budżet gminy.

EkoJanosik to krajowa nagroda ekologiczna. Wniosek o nagrodę w kategorii „Samorząd” mogą składać Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Powiatów Polskich.

 

Legionowo od serca

 

Kapituła konkursu „Samorząd od Serca” przyznała miastu tytuł „Samorządu od Serca”. Legionowo nagrodzono za realizację programów zdrowotnych. Edukujemy mieszkańców, jak pomagać w przypadku udaru lub zawału, a wśród seniorów i młodzieży prowadzimy kursy pierwszej pomocy. W magistracie znajduje się ogólnodostępny ciśnieniomierz dla mieszkańców, który automatycznie zmierzy ciśnienie i tętno oraz wydrukuje wynik badania. Podczas imprez plenerowych oraz uroczystości prowadzimy szereg programów profilaktycznych, które poszerzają wiedzę na temat naszego zdrowia i badań, które nierzadko ratują życie – mówi naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Ewa Milner-Kochańska, która odebrała nagrodę w imieniu Legionowa.

 

Najlepsi w Polsce

 

Pod koniec kwietnia Legionowo zostało wybrane najlepszym miastem w Polsce. Nagroda została wręczona podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. Organizatorzy plebiscytu Gospodarny Samorząd wybrali pięć najlepszych samorządów spośród blisko 2800 jednostek w kraju. Kapituła konkursu wyróżniła samorządy, które najlepiej zarządzają pieniędzmi. Kolejność ustalono na podstawie Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce, przygotowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Kapituła wzięła pod uwagę wyniki ekonomiczne samorządów za 2016 rok, sprawdzając m.in. poziom wydatków inwestycyjnych, wykorzystanych środków europejskich, czy udział podatków w dochodach.

 

W maju, po raz piąty z rzędu, kapituła konkursu „Perły Samorządu” wyróżniła Legionowo w konkursie organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Legionowo zajęło wysokie, IV miejsce w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców, a prezydent Roman Smogorzewski zajął II miejsce w kategorii „Włodarze”. W rankingu pod uwagę brano sukcesy minionego roku. Jury skupiło się przede wszystkim na uchwyceniu pozytywnych zmian widocznych w polskich gminach. Prezydentów, burmistrzów i wójtów oceniano pod względem sprawności strategicznej, operacyjnej, oferowanego wsparcia dla potencjału społecznego oraz jakości życia mieszkańców. Przy ocenie potencjału miast brano pod uwagę działania wykraczające poza obowiązki nałożone ustawowo i doceniano ich kreatywność.

Wszystkie konkursy, w których nagrodzono miasto, są całkowicie bezpłatne.

AnKa