Osadzający się na ściankach czajnika lub na armaturze kamień jest przyczyną zmartwień wielu użytkowników, a wokół tego powstało sporo mitów i niejasności. Tymczasem jego pojawianie się jest w gruncie rzeczy dobrą oznaką.

Za tzw. twardość wody odpowiedzialne są dwa związki: magnez i wapń. Gdy stężenie jest duże, woda jest kwalifikowana jako twarda, gdy małe – jako miękka. „Twarda woda” ma dobry wpływ na nasze zdrowie, gdyż zapobiega chorobom serca i układu krążenia, a także poprawia samopoczucie i korzystnie wpływa na układ nerwowy. Ponadto woda bogata w minerały przyczynia się do prawidłowego rozwoju dzieci oraz młodzieży i korzystnie wpływa na organizm człowieka.

– Dużą wagę przykładamy również do działalności edukacyjnej. Staramy się przekazywać mieszkańcom naszego miasta wiedzę na temat zalet spożywania wody z kranu. Zależy nam, aby dzieci i młodzież oraz ci nieco starsi mieszkańcy, zamiast słodkich i niezdrowych napojów gazowanych, spożywali naszą, legionowską wodę. Dzięki zainstalowanym przez nasze przedsiębiorstwo zdrojom ulicznym i poidełkom szkolnym wszyscy mieszkańcy oraz nasze dzieci mogą do woli pić dobrą, smaczną oraz bezpieczną wodę. Dokładamy wszelkich starań, aby w Legionowie nastała moda na tak zwaną kranówkę – mówi „Miejscowej na Weekend” Prezes Zarządu PWK „Legionowo” Grzegorz Gruczek.

Gotowanie wody w czajnikach elektrycznych z grzałką sprzyja wytrącaniu kamienia. Odpowiada za to zjawisko kawitacji, które na zewnątrz objawia się charakterystycznymi odgłosami w czajniku, gdzie dochodzi do zwiększonego uwalniania CO2 , a w konsekwencji do zwiększonego wydzielania węglanu wapnia. Kamienny osad jest to naturalne zjawisko i nie stanowi żadnego zagrożenia zdrowotnego. „Twarda woda”, oprócz magnezu i wapnia, posiada często inne cenne pierwiastki, jak np. potas i sód.

Im więcej łatwo przyswajalnych, zjonizowanych składników mineralnych zawiera woda, tym jest ona zdrowsza. Woda pitna dostarczana mieszkańcom Legionowa posiada średnią twardość, pochodzi bowiem w stu procentach ze źródeł głębinowych. Woda w Legionowie jest zdrowa – dlatego naprawdę warto ją pić!

1 KOMENTARZ

  1. Rzadko piję wodę z kranu chociaż u nas w regionie akurat nie jest najgorszej jakości. Przyzwyczaiłam się do picia butelkowej cisowianki. nie kosztuje dużo i jest zdrowa. A gazowana idealnie nadaje się do ciasta naleśnikowego

Comments are closed.