Gdyby miejskie pompownie kanalizacyjne mogły myśleć, padłby na nie teraz blady strach. W imię troski o ekologię oraz sprawniejszą pracę układu prezes PWK postanowił bowiem kilka z nich zamknąć. Aby było to technicznie możliwe, konieczna stała się jednak budowa nowej pompowni. Powstaje ona właśnie na terenie Punktu Zlewnego „Łajski”.

– To miejsce położone na uboczu, w pobliżu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, z dala od zabudowań. Nowa pompownia będzie wyposażona w system dezodoryzacji, czyli praktycznie nie będzie szkodliwa dla środowiska – uspokaja Grzegorz Gruczek, prezes zarządu PWK „Legionowo”. Najbardziej odczuwalny zysk wynikający z jej powstania to likwidacja dwóch starszych obiektów tego typu. Okoliczni mieszkańcy odetchną dzięki temu z ulgą, a do tego o wiele świeższym powietrzem. Pierwsza z przewidzianych do likwidacji pompowni jest zlokalizowana na osiedlu Młodych, a druga w okolicach Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”.

Co ciekawe, w temacie odprowadzania ścieków PWK przewiduje wkrótce następne takie posunięcia. – W planach strategicznych mamy likwidację kolejnych dwóch pompowni: zlokalizowanej w pobliżu szkoły pompowni „Parkowa” oraz pompowni „Brzozowa”, również dosyć kontrowersyjnej jeżeli chodzi o lokalizację. W przypadku obu tych inwestycji wykonaliśmy już wstępne plany koncepcyjne – dodaje prezes PWK. Ta swego rodzaju ściekowa centralizacja oznacza przede wszystkim ograniczenie uciążliwości dla środowiska. Pozwoli też na pracę całego układu w systemie ogólnospławnym, nie zaś o wiele droższym – ciśnieniowym.

To oraz inne posunięcia stały się zapewne przyczyną zainteresowania PWK ze strony prestiżowego pisma. Nie szukało one jednak w Legionowie sensacji. Wręcz przeciwnie. – Nasza firma ponownie została doceniona przez „Puls biznesu”. Sami się do nas zgłosili, badali rynek i stwierdzili, że należymy do dynamicznie rozwijających się firm tego segmentu rynku. Co oczywiście bardzo mnie ucieszyło – przyznaje Grzegorz Gruczek. I trudno się temu dziwić. Oby z czasem ta radość udzieliła się również klientom PWK. Biorąc pod uwagę charakter zapowiadanych inwestycji, wiele na to wskazuje.