Zgodnie z Kodeksem wyborczym, radnym może być tylko ten, kto mieszka na terenie danej gminy. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Legionowo prezydent Roman Smogorzewski poinformował, że radny Leszek Smuniewski od dawna nie jest mieszkańcem Legionowa. Co dalej z mandatem radnego?

Zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gminnych i powiatowych, bierne prawo wyborcze mają osoby stale zamieszkujące na terenie działania samorządu, w radzie którego ubiegają się o miejsce. Oznacza to, że radnym Rady Miasta Legionowo może być wyłącznie osoba, która zamieszkuje na terenie Legionowa. Gdzie zatem mieszka Leszek Smuniewski?

– Zastanawiam się, jak pan radny Smuniewski może udawać takiego świętego, bo niedawno dowiedziałem się, że pan radny od lat nie zamieszkuje na terenie miasta, w związku z tym od lat nielegalnie bierze dietę radnego. I właściwie nie wiem, w jakiej formule tutaj (na sesji Rady Miasta Legionowo – przyp. red.) się wypowiada. Dawno temu stracił mandat radnego, bo tu nie mieszka. Nie wiedziałem o tym, ale przyszli mieszkańcy i zwrócili mi na to uwagę. Uczy nas demokracji, zasad, uczciwości, a ma pełną świadomość, że od wielu lat nie jest radnym – powiedział o radnym Smuniewskim prezydent.

Postanowiliśmy sprawdzić te informacje. Okazuje się, że sąsiedzi nie widują radnego pod adresem, którym się oficjalnie posługuje. – Nie, on tu nie mieszka. Pobudował się przecież. W Chotomowie mieszka, razem z żoną i dziećmi. Przecież niedawno znowu mu się urodziło, to dlaczego miałby mówić, że mieszka w Legionowie z rodzicami, a nie z żoną, rodziną – mówi napotkana na os. Jagiellońska pani Anna, sąsiadka rodziców radnego Smuniewskiego. Potwierdza to pani Ewa, mieszkanka Chotomowa. – No pewnie, że tu mieszka. Fajna z nich rodzina, taka ciepła, kochająca się. Ale jak to, że tu nie mieszka, jak przecież mieszka? Ciągle go tu widzę – mówi zdziwiona.

Co na to sam zainteresowany? – Skoro pan powziął jakiekolwiek informacje o nieprawidłowości czy łamaniu przepisów, to chyba wie pan, co należy zrobić i proponowałbym podjąć ewentualne działania – powiedział Leszek Smuniewski podczas sesji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli radny nie mieszka na terenie gminy, jego mandat należy wygasić. Będziemy informować o dalszych krokach Rady Miasta w tej sprawie.

IgZ