W marcu ubiegłego roku radni ustanowili tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego, który mają otrzymywać osoby działające na rzecz lokalnej społeczności i mające dla niego wyjątkowe zasługi. Od zeszłego piątku (26 stycznia) wiemy już, że jako pierwsza to zaszczytne miano otrzymała Bronisława Romanowska-Mazur, prezes koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Dla samorządu powiatowego bardzo istotne jest wzmacnianie lokalnej tożsamości. To dzięki temu budują się więzi i relacje, które potem owocują nie tylko w codziennym życiu i pracy, ale również w biznesie. Idea Honorowego Obywatela Powiatu to przede wszystkim chęć zwrócenia uwagi na osoby, które swą postawą i życiem świadczą o najważniejszych wartościach, które chce promować samorząd – w marcu ubiegłego roku mówił legionowski starosta Robert Wróbel. Wniosek o to, aby to pani Bronisława otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego, wpłynął do kapituły 24 listopada 2017 r. O nadanie go wnioskował zarząd Fundacji na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. Wandy Tomczyńskiej. Kapituła tytułu, jak się nietrudno domyślić, zaopiniowała go pozytywnie. A na styczniowej sesji rady powiatu (26 stycznia) radni jednogłośnie ten wniosek poparli.

Bronisława Romanowska-Mazur została więc pierwszym Honorowym Obywatelem Powiatu Legionowskiego. – Mówimy o osobie wyjątkowej i o wyjątkowych zasługach – tak poparcie kandydatury Bronisławy Romanowskiej-Mazur argumentował dr hab. Jacek Szczepański, powiatowy radny i członek kapituły. – Pani Bronisława Romanowska-Mazur mieszka w Legionowie bez przerwy od 1930 roku. W czasie wybuchu II wojny światowej jako harcerka wzięła aktywny udział w pogotowiu harcerskim, które pomagało polskim żołnierzom przejeżdżającym przez legionowską stację kolejową. W trakcie okupacji była członkinią konspiracji niepodległościowej, należała do Szarych Szeregów. Jako sanitariuszka i łączniczka wzięła udział w Powstaniu Warszawskim – kontynuował radny. Po wojnie pani Bronisława była z kolei cenionym pedagogiem, skonsolidowała też środowiska kombatanckie na terenie całego powiatu, a do dzisiaj jest jednym z najbardziej zagorzałych propagatorów idei patriotyzmu wśród mieszkańców powiatu.

Elph