Prawie pięć tysięcy młodych mieszkańców powiatu legionowskiego wystartowało w tegorocznej edycji Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Dodajmy, że wystartowało z całkiem niezłym rezultatem. Wśród szkół podstawowych powiat legionowski zajął ósme miejsce na 40 powiatów startujących w igrzyskach, a w kategorii gimnazjów – 21.

– To dowód na to, że po pierwsze, inwestycje w infrastrukturę sportową, które czyni powiat i gminy powiatu legionowskiego, chociażby poprzez budowę sal gimnastycznych, boisk, czy basenów, przynoszą coraz lepszy skutek. Po drugie, ta kadra i te wybitne postacie, która prowadzą młodzież, są pełne zaangażowania i doskonale przygotowane do swojej pracy. Potwierdzają to sukcesy nie tylko w tych igrzyskach, ale też w zawodach poszczególnych dyscyplin sportowych – powiedział starosta Robert Wróbel. Najlepsi młodzi sportowcy z powiatu legionowskiego i ich trenerzy oraz szkoły, które w ogólnej klasyfikacji zajęły najwyższe miejsca, zostali nagrodzeni podczas październikowej sesji rady powiatu. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: szkoły ponadgimnazjalne, gimnazja i szkoły podstawowe.

W tej pierwszej najlepszy był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Konopnickiej. – Tak dobre wyniki osiągnęliśmy przede wszystkim dzięki ogromnej pracy naszych uczniów, nauczycieli i trenerów. Cieszę się też, że nasza młodzież tak dobrze potrafi pogodzić naukę ze sportem – powiedziała dyr. Jolanta Magda. Główny sportowy narybek szkoły to przede wszystkim uczniowie klasy mistrzostwa sportowego, w której dziewczyny trenują siatkówkę, a chłopcy piłkę nożną. Młodzież z „Konopnickiej” osiąga też jednak wiele indywidualnych sukcesów sportowych. – Znane są sukcesy naszych siatkarek, które sięgają po najwyższe laury w mistrzostwach Polski juniorek czy kadetek. W innych dyscyplinach też siatkarkom nie ustępujemy. Mamy pierwsze miejsce w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców, odnosimy też sukcesy w piłce ręcznej, w tenisie stołowym i lekkoatletyce. Cieszymy się więc bardzo z sukcesów naszych uczniów – dodała dyrektor Magda.

Jeśli idzie o gimnazja, bardzo wysoko w ogólnej powiatowej klasyfikacji był Zespół Szkolno-Przedszkolny „Milenium”. Jego uczniowie zdobyli też bardzo dużo nagród indywidualnych. – Było to dla nas zaskoczenie, bo z małej szkółki, którą kiedyś byliśmy, mocno się rozwinęliśmy. Pamiętam jak kilkanaście lat temu, kiedy zaczynałem tam pracę, mój kolega powiedział, że prędzej mu kaktus na ręce wyrośnie, niż kiedykolwiek osiągniemy jakiś sukces. A my już któryś rok z rzędu jesteśmy w czołówce szkół z Legionowa, a w tym roku zajęliśmy trzecie miejsce w powiecie. Myślę, że to znamienne – powiedział Krzysztof Stępniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego „Milenium”.

Z kolei nagrodzeni młodzi sportowcy nie kryją tego, że medale i wyróżnienia to dla nich motywacja do jeszcze większego wysiłku na boisku, bieżni, w hali, czy też na pływalni. Tym bardziej, że spora ich część deklaruje chęć związania ze sportem swojej przyszłości. – Na pewno bym chciała dalej się tym zajmować i na pewno już bym nie dała rady zrezygnować ze sportu. To jest co,ś co kocham robić i raczej już z tego nie zrezygnuję – powiedziała Anna Słomińska ze Szkoły Podstawowej w Józefowie. – Ja tak samo, bo od małego zaczęłam pływać i mi się to bardzo spodobało. Próbuję też zdobywać coraz więcej medali na różnych zawodach – dodała jej koleżanka, Marta Pasińska.

W powiatowej kategorii wśród gimnazjów najlepsze było Gimnazjum nr 4, a wśród podstawówek Szkoła Podstawowa nr 8.

RafaM

fot.: powiat legionowski