W piątek (20.10) na terenie poligonu szkoleniowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się ćwiczenia plutonów wsparcia Straży Pożarnej. W ćwiczeniach udział brali strażacy z 4 powiatów oraz studenci szkoły pożarniczej. Nie zabrakło zastępów z powiatu legionowskiego. 

W ćwiczenia zaangażowane zostały plutony z powiatów nowodworskiego, legionowskiego, płońskiego i warszawskiego zachodniego oraz dowódcy plutonów wsparcia z komend powiatowych województwa.

Zastępy z JRG Legionowo, OSP Wieliszew, OSP Kąty Węgierskie i OSP Chotomów, stawiły się w punkcie koncentracji sił i środków na terenie nowodworskiej komendy powiatowej, skąd wyruszono na poligon szkoleniowy nad rzeką Narwią.

Strażacy podzieleni zostali na 3 grupy i każda miała inne założenie do wykonania. Legionowscy strażacy mieli poprowadzić działania bezpośrednio na wodzie. Ich założenie mówiło o gwałtownym przybraniu wody w rzece Narwi i zalaniu terenów zalewowych bezpośrednio nad rzeką. Mieszkańcy zostali odcięci. Część wymagała dostarczenia żywności, wody pitnej, środków medycznych i karmy dla zwierząt. 9 osób wymagało natychmiastowej ewakuacji. W trakcie transportu jedna z osób wpadła do wody i została porwana przez nurt. W związku z zajętością sprzętu ratowniczego, dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania do działań wezwał jednostkę pływającą WOPR. Ratownicy podjęli osobę z wody na łódź ale nie byli w stanie dostarczyć jej do brzegu. Dowodzący poprosił jednostkę OSP Ratownictwo Wodne o włączenie się do ćwiczeń i przetransportowanie do brzegu poszkodowanego. Poszkodowaną osobę ratownicy przekazali oczekującym na brzegu druhom z Chotomowa, którzy przygotować musieli również lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dowódcą odcinka został asp. sztab. Tomasz Kołodziński – zastępca dowódcy JRG Legionowo.

Pozostałe epizody polegały na ułożeniu worków z piachem na geowłókninie i zatamowaniu przecieku przez wał przeciwpowodziowy a następnie podwyższenie wału.

/Marek Karpowicz/