Renata Przemyk

Nastaje właśnie jej nowy rok, jako że sezony kulturalne liczy się od września. Jak zapowiadają w Miejskim Ośrodku Kultury, będzie to sezon wyjątkowy. Po dwóch latach budowania innego, pełniejszego artystycznie oblicza firmy, jest ona na etapie wypracowania okrzepłego, stałego cyklu znaczących wydarzeń.

W październiku MOK zaprasza na drugą edycję imprezy pod nazwą Mazowiecki Jazz Jam, gdzie nie zabraknie gwiazd takich jak Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński, Dorota Miśkiewicz, Nula Stankiewicz, czy Agnieszka Wilczyńska z nagrodzonego Fryderykiem projektu w hołdzie Wojciechowi Młynarskiemu.

Kontynuowane będą (w drugą niedzielę miesiąca) koncerty w salonie chopinowskim na Targowej. Dzięki zakupowi fortepianu Kawai planowane są tam znaczące koncerty klasyczne – jesienią wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, a w kwietniu – w hołdzie papieżowi Polakowi – zapowiada się prezentacja arcydzieła W. A. Mozarta „Requiem” w parku Jana Pawła II. MOK zaprasza też na autobusowe wyjazdy filharmoniczno-operowe. Nieco lżejsza muzyka wiedeńska pojawi się natomiast na koncercie sylwestrowym 2017/18 – takie wydarzenie po raz pierwszy w Legionowie!

Realizowany jest plan przedstawienia mieszkańcom sztuki piosenkarskiej wysokich lotów. Po wrześniowym koncercie Grzegorza Turnaua, w październiku wystąpi Renata Przemyk. Prawdziwym nowym cyklicznym świętem piosenki będzie dwudniowy festiwal „Pejzaż bez Ciebie”. Impreza wystartuje w marcu i ma uczcić pamięć największych poetów gatunku: Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego (cała trójka zmarła właśnie w tym miesiącu). Animatorzy miejskiej kultury nie zapomnieli też o bluesie i rocku, stąd obok kilku bardziej kameralnych imprez, zapraszają na grudniowy koncert Nocnej Zmiany Bluesa i kolejny, czwarty festiwal Prog Rock Fest, mający już międzynarodowe oblicze.

Miłośnicy teatru, obok kilkunastu premier, na pewno będą zainteresowani nowym wydarzeniem – I Ogólnopolskim Konkursem Teatrów Jednego Aktora „W pobliżu Szaniawskiego”. Tym samym MOK wziął na siebie obowiązek, ale i zaszczyt promowania mistrza z Zegrzynka. O walorach patriotycznych, historycznych i edukacyjnych tego przedsięwzięcia nie trzeba chyba wspominać.
W maju Ośrodek będzie kontynuował spotkania z muzyką cerkiewną, jako firma mająca prawo organizować imprezy towarzyszące największemu tego typu festiwalowi na świecie. Nie zabraknie zapoczątkowanej w marcu tego roku (po latach) prezentacji twórczości wielkich malarzy światowego formatu. Ostatnio byli to m.in. Chagall, Picasso, Dali, Dürer, Starowiejski i Renoir. Będzie to cykl wiosna/jesień. Tym samym w listopadzie MOK zaprasza na wystawę grafik komputerowych Zbigniewa Beksińskiego. Wernisaż będzie miał quasi metafizyczną, muzyczno-teatralną oprawę.
MOK Legionowo/oprac. red.