Nie ma kolejnych przypadków zarażenia wścieklizną. Komunikat o takiej treści wydał kilka dni temu Powiatowy Lekarz Weterynarii. Mimo tego, że choroba się nie rozprzestrzenia, nadal obowiązują ograniczenia związane z działaniami zapobiegawczymi wprowadzonymi jeszcze w sierpniu na terenie Nieporętu i Wieliszewa.

Przypomnijmy, wścieklizna na terenie powiatu legionowskiego pojawiła się pod koniec wakacji. Zarażony nią nietoperz ugryzł jedną z mieszkanek gminy Nieporęt. Zaraz po tym jak się potwierdziło, że zwierze rzeczywiście ma wściekliznę, miejscowości Aleksandrów, Beniaminów, Białobrzegi, Józefów, Kąty Węgierskie, Izabelin, Michałów Grabina, Nieporęt, Rembelszczyzna, Stanisławów Pierwszy, Stanisławów Drugi, Wola Aleksandra i Wólka Radzymińska (gm. Nieporęt) oraz część Michałowa-Reginowa po wschodniej stronie drogi krajowej 61 (gm. Wieliszew), oznaczono jako obszar zagrożony wścieklizną i objęto je działaniami zapobiegawczymi.

Wszystko na szczęście wskazuje na to, że wścieklizna dalej się nie rozprzestrzenia. Z komunikatu wydanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii wynika, że od 23 sierpnia do 18 września n terenie powiatu legionowskiego nie stwierdzono ani jednego nowego przypadku wścieklizny. Pies i kot, które znajdowały się w ognisku choroby (czyli w domu, w którym znaleziono chorego nietoperza – red.) znajdują się pod obserwacją i nie wykazują objawów chorobowych. Jak ponadto informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii, w kierunku obecności wścieklizny przebadano 17 martwych zwierząt (były to psy, koty, lisy, nietoperze i wiewiórki), pochodzących z obszaru zagrożonego wścieklizną. Wszystkie wyniki były negatywne. Rozpoczęto też monitoring żyjących na tym terenie lisów. Tu również wyniki nie wskazywały na obecność choroby.

Mimo to na obszarze zagrożonym wścieklizną w dalszym ciągu obowiązują środki zapobiegawcze. Psy nadal więc muszą być trzymane na uwięzi lub też na zamkniętym i ogrodzonym terenie, a koty w zamknięciu. Obowiązuje też ciągle zakaz wywożenia i przywożenia psów oraz kotów. Nadal będzie też prowadzony sanitarny odstrzał lisów.