Jak co roku w trzeci weekend września na terenie Domu Zjazdów i Konferencji Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie odbędzie kolejna edycja Festiwalu Nauki. Jabłonowski pałac w to ogólnopolskie przedsięwzięcie jest zaangażowany nieprzerwanie od 2003 roku. Jak zwykle kilkudziesięciu wystawców zaprezentuje to, co w nauce – ale nie tylko, bo coś dla siebie znajdą również miłośnicy kultury i sztuki – najciekawsze i najlepsze.

Program Festiwalu jak co roku jest bardzo bogaty. Sporo będzie się działo w samym pałacu, jak i na terenie pałacowego parku. Swoją ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt instytutów i kół naukowych, uczelni wyższych, szkół, instytucji i stowarzyszeń. Trudno jest więc wybrać te najbardziej interesujące punkty programu. W trakcie Festiwalu Nauki będzie można na przykład poznać historię ambulansu medycznego, otaczające nas promieniowanie, dowiedzieć się o (nie)bezpiecznym szyfrowaniu i o tym, jak można manipulować wynikami wyborów, poznać śmierć okiem archeologa, odkryć tajemniczy świat wnętrza lodowców, przyjrzeć się ruchom i zmysłom robotów, wziąć udział w warsztatach ceramicznych, zobaczyć jak wygląda wojna w świecie mrówek, poznać areszt śledczy na warszawskiej Białołęce, dowiedzieć się co nieco o ziołolecznictwie i aromaterapii, poznać sprzęt, jakim dysponują legionowscy strażacy, nauczyć się mądrze segregować śmieci, zapoznać się z rekreacyjną wspinaczką drzewną, przyjrzeć się łazikowi marsjańskiemu, dowiedzieć się, czy myszy lubią alkohol oraz poznać jeszcze wiele innych zagadnień. Pełny program imprezy można znaleźć pod linkiem: http://www.palacjablonna.pl/index.php/nauka/festiwale-nauki/festiwal-2018.
Jak co roku Festiwalowi będą towarzyszyły kolejny koncert odbywający się w ramach Pałacowych Spotkań z Muzyką oraz wernisaż nowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria”. Wrześniowy koncert jest zatytułowany „Akordeon – muzyczny kameleon”. Na akordeonie i bandeneonie zagra Klaudiusz Baran, a w programie znajdą się utwory: Johana Sebastiana Bacha (1685-1750) Wariacje Goldbergowskie I-X; Sofia Gubaidulina (ur. 1931) De Profundis; Astora Piazzolli (1921-1992) Milonga Prelude „Flora’s game”; Władimira Zubickiego (ur. 1953) Sonata Nr. 2 „Słowiańska” cz. II Largo”, cz. III Allegro giocoso. Koncert rozpocznie się w niedzielę (24 września) o godzinie 13.00. Godzinę po nim (godz. 14.00) w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” odbędzie się wernisaż wystawy prac Romana Pietrzaka.
Festiwal jest organizowany pod patronatem i we współpracy z Polską Akademią Nauk, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, powiatem legionowskim, miastem Legionowo i gminą Jabłonna. Impreza będzie odbywała się w sobotę i w niedzielę w godzinach 10.00 – 16.00.

RafaM