Jeszcze w trakcie wakacji, powiat legionowski zakończył realizację dwóch dużych inwestycji drogowych. Pierwsza to przebudowa drogi z Jachranki do Woli Kiełpińskiej w gminie Serock, a druga to remont ulicy biegnącej od Białobrzegów aż do Beniaminowa w Nieporęcie.

W zeszłą niedzielę (3 września) obie te drogi zostały oficjalnie oddane do użytku.

Przecięcie na scenie

Otwarcie drogi w Woli Kiepłpińskiej zaplanowano na godzinę 12.30. Uroczystość zorganizowano w trakcie odbywającego się tego dnia „Święta darów ziemi”. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonano więc nietypowo bo… na scenie. – Realizację inwestycji drogowych w Serocku podzieliliśmy na dwa lata. Tym razem otwieramy przeszło kilometrowy odcinek drogi łączącej Wolę Kiełpińską, Jachrankę i Skubiankę – powiedział Robert Wróbel, legionowski starosta. W ramach realizacji tej inwestycji, na 1300-metrowym odcinku drogi powiatowej nr 1903W, nawierzchnia jezdni została przykryta dwoma warstwami z mieszanki mineralno-asfaltowej o grubości ośmiu centymetrów. Na jezdni namalowano oznakowanie poziome, a samą drogę poszerzono o pobocze. Wykonano też chodniki oraz wjazdy na posesje. Przebudowa drogi kosztowała powiat ponad pół miliona złotych, z czego 170 tysięcy złotych pochodziło z dofinansowania ze środków Miasta i Gminy Serock.

Bezpiecznie w Białobrzegach

Druga uroczystość odbyła się o godzinie 15.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Białobrzegach. Realizacja tej z kolei inwestycji polegała na wyremontowaniu 4,5-kilometrowego odcinka drogi powiatowej nr 4303W łączącego Białobrzegi z Beniaminowem. Oprócz wymiany nawierzchni i poszerzeniu jezdni do sześciu metrów na prostych odcinkach, siedmiu na łukach oraz siedmiu i pół na wyjątkowo niebezpiecznych zakrętach w okolicy fortów w Beniaminowie, w trakcie realizacji inwestycji przebudowano także skrzyżowania z drogami poprzecznymi, wyremontowano pętlę autobusową w Białobrzegach, wybudowano chodniki i zjazdy na posesje, a także wykonano odwodnienie. Bezpieczeństwo na drodze mają zapewnić podwyższenia z kostki, oddzielające oba pasy jezdni oraz wysepki, które otaczają przejścia dla pieszych. Dzięki tym rozwiązaniom wyprzedzanie w okolicy szkoły czy osiedla mieszkaniowego w Białobrzegach nie będzie już takie proste. – Tę drogę wyróżnia przede wszystkim to, że została ona wykonana w technologii bezszwowej. Drugi element, który ją bardzo odróżnia od innych inwestycji to separatory ruchu, wykonane na całej długości osiedla w Białobrzegach. Tu w pobliżu znajduje się szkoła podstawowa oraz pętla autobusowy, a w przeszłości często dochodziło w tym miejscu do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Jestem przekonany, że te separatory pozwolą na trwałe wyeliminować stąd element wyprzedzania, czy też przekraczania dozwolonej prędkości – dodał starosta. Przebudowa drogi kosztowała ponad 3 171 tysięcy złotych. Środki na tę inwestycję pochodziły z budżetu powiatu legionowskiego.

Jeszcze ścieżka

Być może jeszcze w tym roku, a jak nie to na początku przyszłego, wzdłuż całego wyremontowanego odcinka drogi pojawi się też ścieżka rowerowa, którą wybuduje gmina Nieporęt. – Na początku września mamy podpisać umowę z wykonawcą. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, ale czy się w nim skończą, to zależy między innymi od warunków pogodowych. Ta ścieżka będzie biegła do samego Beniaminowa i będzie się łączyła z drogą rowerową budowaną przez Radzymin. Połączy więc ona dwa powiaty – powiedział Sławomir Maciej Mazur, wójt Nieporętu.