PHOTO KRZYSZTOF KALINOWSKI LOVEKRAKOW.PL KRAKOW NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA 2016-01-05

Mając na względzie dobro mieszkańców powiatu, prezydent Legionowa wystosował protest do władz Mazowieckiego Oddziału NFZ. Chodzi o konsekwencje zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych, wprowadzającej system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń dla pacjentów. Zdaniem Romana Smogorzewskiego, system z założenia chory.

W myśl ustawy od 1 października krajowe szpitale będą funkcjonowały w sieci. Zabezpieczenie zdrowotne podzielono na trzy poziomy podstawowe: I, II i III oraz cztery specjalistyczne. Kłopot w tym, że na listę takich placówek, mających gwarancję finansowania przez najbliższe cztery lata, „załapał” się w powiecie legionowskim jedynie Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie. Dlatego prezydent Legionowa uznał za stosowne wyjaśnić kierownictwu Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia potencjalne konsekwencje takiego posunięcia. – Przyjąłem tę informację z ogromnym zaniepokojeniem. Pomimo wieloletnich rozmów i starań o uzyskanie promesy kontraktu z Funduszem dla szpitala w Legionowie i gotowości samorządów do sfinansowania jego budowy, mieszkańcy naszego powiatu, a jest ich około 113 tysięcy, nadal zmuszeni są szukać pomocy szpitalnej w placówkach oddalonych o 25-30 km, w Nowym Dworze czy w Warszawie – mówi Roman Smogorzewski.

Mimo że powiat legionowski jest szósty na Mazowszu pod względem liczby mieszkańców, w wykazie świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu nie znalazła się żadna z jego placówek medycznych na którymkolwiek z poziomów referencyjności, która zapewniłaby pacjentom zabezpieczenie podstawowych szpitalnych świadczeń. – W mojej ocenie ta sytuacja nie gwarantuje mieszkańcom powiatu właściwego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego na poziomach referencyjności I-III – dodaje prezydent Legionowa. W liście do szefa mazowieckiego NFZ przypomniał on, że dyrekcja ZOZ „Legionowo” prowadzi rozmowy z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Mediq w sprawie współtworzenia konsorcjum. Mediq świadczyłby usługi szpitala w zakresie izby przyjęć, anestezjologii i intensywnej terapii, a ZOZ „Legionowo” w zakresie nocnej i świątecznej opieki, transportu i ratownictwa medycznego, poradni opieki ambulatoryjnej i specjalistycznej oraz rehabilitacji. – Legionowski Mediq nie został jednak włączony do świadczeniobiorców objętych wykazem. Dla pacjentów oznacza to, że w tej placówce nie skorzystają z bezpłatnych zabiegów. A dzisiaj nasi mieszkańcy otrzymują bezpłatnie zabiegi warte ponad 20 mln zł rocznie. Dlatego w imieniu własnym oraz 55 tysięcy legionowian zwróciłem się do NFZ o ponowne przeanalizowanie wykazu świadczeniobiorców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia – wyjaśnia prezydent Smogorzewski.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSprzedawała podrobione skarpety na targu
Następny artykułChciał kupić motocykl przez internet, stracił 24 tysiące
Waldek Siwczyński

Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 45-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.