Dziecięca poetka Dorota Gelner, autorka m.in. słynnej „Zuzi lalki niedużej” i słów do piosenki „Podajmy sobie ręce”, została patronką Przedszkola Miejskiego nr 2 w Legionowie. Uroczystość związana z nadaniem placówce imienia zorganizowano w ubiegły piątek (2 czerwca).
– Chcieliśmy, żeby patronem przedszkola była osoba, której teksty niosą w sobie wartość zarówno dydaktyczną, jak i wychowawczą. Pomysł tak naprawdę wyszedł od rodziców, bo to była jedna z propozycji wrzuconych do specjalnej skrzynki, która stała w placówce. Potem odbyło się głosowanie i cała społeczność naszego przedszkola zdecydowała, że będzie to najlepsza osoba na patrona – powiedziała Dorota Kuchta, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie. Przedszkole Miejskie nr 2 w Legionowie nie jest pierwszym, które nosi imię Doroty Gelner. Poetka patronuje już sześciu placówkom przedszkolnym w kraju i jednej szkole podstawowej. – Moje największe nagrody to z jednej strony Order Uśmiechu, bo jest on przyznawany przez dzieci, a z drugiej fakt, że mogę patronować szkołom czy przedszkolom. To jest w pewnym sensie odpowiedź czytelników na moją twórczość i taka forma jej uznania, także przez nauczycieli – powiedziała poetka.
Patronat Doroty Gelner to oczywiście nie tylko tabliczka przed wejściem do budynku. – Na pewno w tych przedszkolach, które noszą moje imię, pojawiam się częściej niż w innych placówkach. Spotykamy się na kolejnych rocznicach czy innych uroczystościach organizowanych w szkołach czy przedszkolach. To jest miły i dość częsty kontakt – mówi Dorota Gelner. I jeśli nawet nie z samą poetką, to na pewno z jej twórczością. – W naszej codziennej pracy dydaktycznej regularnie korzystamy z tekstów pani Doroty Gelner. Dzieci uczą się na pamięć wierszyków, śpiewają piosenki i tak naprawdę jest ona obecna w naszym codziennym życiu – dodała dyrektor Dorota Kuchta.
Nadanie placówce imienia nie było jedyną tego dnia ważną uroczystością. Oprócz przyjęcia patrona Przedszkole Miejskie nr 2 świętowało też 70. rocznicę istnienia.
– Jest to w tej chwili najstarsze przedszkole w Legionowie, które tak naprawdę wypuściło bardzo dużą część legionowian. Wielkie tradycje i wielka historia. Najpierw mieściło się w budynku przy Jagiellońskiej 47, a dziś jest częścią ZSP nr 2 – mówi dyrektor. A także jedną z nowocześniejszych placówek przedszkolnych w mieście.

Elph