Nie od dziś wiadomo, że Legionowo to prawdziwa perła. Po raz czwarty z rzędu zarówno miasto, jak i jego prezydent zaistnieli w rankingu „Perły Samorządu”, organizowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną” i Deloitte. W tym roku Legionowo zajęło II miejsce w kategorii gmin do 100 tys. mieszkańców, a prezydent Roman Smogorzewski został wyróżniony w kategorii „włodarze”.

To nie jest byle jaki ranking. Nie opiera się na urzędowych statystykach, a miasta nie płacą za udział w konkursie. To redakcja tworzy zestaw pytań, który potem jest analizowany przez ekspertów. W kapitule zasiadają dziennikarze, naukowcy i przedstawiciele NGO-sów. Ideą rankingu jest wybranie najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast poniżej i powyżej 100 tys. mieszkańców. – Mieszkańcy nie mają czasu, aby czytać wskaźniki czy analizować dokumenty finansowe. Czytając ranking „Dziennika Gazety Prawnej”, mogą czuć się dumni i bezpieczni, bo niezależna, opiniotwórcza redakcja po raz kolejny potwierdziła, że Legionowo się rozwija, pieniądze są dobrze inwestowane, a miasto zarządzane – mówi prezydent Roman Smogorzewski. – Jest to także promocja, która nie kosztuje nas ani złotówki. Dla mnie osobiście to również satysfakcja, docenienie tej ciężkiej pracy, którą ze swoimi współpracownikami i radnymi wykonujemy na co dzień. To bardzo ważne, że zewnętrzna, poważna instytucja już po raz czwarty docenia to, co dzieje się w Legionowie.
– Mimo że co roku zmieniamy zasady gry, to najlepsi nie schodzą z pola widzenia. A to dowód, że zdobyte laury nie były i nie są przypadkowe. W zasadzie samorządy i włodarze, którzy dotychczas je otrzymywali, i dziś są w złotej dziesiątce – mówią organizatorzy, dziękując wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym niełatwym rankingu. – W tym roku zadbaliśmy, by kapituła patrzyła na samorządy i samorządowców z różnych punktów widzenia. W jej skład weszli przedstawiciele nauki, biznesu, mediów oraz organizacji pozarządowych. „Gminy, które postanowiły wziąć udział w zestawieniu, są wyjątkowe i mają się czym pochwalić. Dlatego jesteśmy przekonani, że naszą rolą było wybranie najlepszych spośród najlepszych” – piszą przedstawiciele firmy doradczej Deloitte, która czuwa nad całością od strony merytorycznej.
Co wzięto pod uwagę w rankingu?
– Wszystkie gminy w Polsce, niezależnie od ich wielkości, zamożności czy położenia geograficznego, realizują te same, wyznaczone przez prawo zadania i obowiązki względem społeczności lokalnych. Miano Perły Samorządu powinny nosić te spośród nich, które wyróżniają się w sposób szczególny poprzez realizację tych zadań na poziomie wyższym, bardziej zaawansowanym i kompleksowym niż pozostali. W edycji 2017 rankingu Perły Samorządu chcielibyśmy zatem przyjrzeć się jakości realizacji obowiązków gmin – mówią organizatorzy, dodając, że dobry włodarz, zasługujący na miano Perły Samorządu, musi stawić czoła wielu oczekiwaniom członków społeczności lokalnej oraz pełnić wiele różnych ról istotnych dla rozwoju gminy. Istotnym kryterium oceny jest wizja gminy, którą włodarz stara się realizować, by sprostać aktualnym trendom wpływającym na rozwój samorządu terytorialnego.
IgZ
Zwycięzcami rankingu Perły Samorządu 2017 w kategorii włodarzy zostali: Krzysztof Harmaciński (gmina wiejska Iława), Jacek Lipiński (Aleksandrów Łódzki), Beata Moskal-Słaniewska (Świdnica), Paweł Adamowicz (Gdańsk). Najlepszymi samorządami zostały: Strawczyn (gmina wiejska), Aleksandrów Łódzki (gmina miejsko wiejska), Świdnica (gmina miejska pon. 100 tys. mieszkańców), Poznań (gmina pow. 100 tys. mieszkańców).

Wyniki rankingu:

miasta do 100 tys. mieszkańców
Świdnica
Legionowo
Nowy Sącz
Głogów
Kędzierzyn-Koźle
Kutno
Oświęcim
Sopot
Krosno
Puławy

Perła Samorządu dla najlepszych włodarzy

miasta do 100 tys. mieszkańców
Beata Moskal-Słaniewska – Świdnica
Piotr Roman – Bolesławiec
Ryszard Nowak – Nowy Sącz
Tomasz Andrukiewicz – Ełk
Roman Smogorzewski – Legionowo
Piotr Przytocki – Krosno
Krzysztof Chojniak – Piotrków Trybunalski
Beata Klimek – Ostrów Wielkopolski
Grzegorz Dudzik – Zielonka
Janusz Chiewrut – Oświęcim