Maj to nie tylko miesiąc, w którym kwitną kasztany. To także wyjątkowy czas dla wielu młodych ludzi, bo właśnie wtedy zdają oni egzamin dojrzałości. Sprawdziliśmy, jakie przedmioty wybierali najchętniej legionowscy maturzyści.
W tym roku do matury w legionowskich szkołach przystąpiło 311 uczniów. Wielu z nich postanowiło zmierzyć się z wybranymi samodzielnie przedmiotami na poziomie rozszerzonym. We wszystkich szkołach na terenie miasta najchętniej podejmowanym przedmiotem okazał się język angielski. Poza tym, w „Konopnickiej” najwięcej uczniów zmierzyło się z rozszerzoną matematyką, a w „Królewskiej Dwójce”, czyli LO nr 2 – z biologią. Maturzyści w licznym gronie siłowali się także z zadaniami z wiedzy o społeczeństwie oraz geografii.
O subiektywną relację z egzaminu dojrzałości poprosiliśmy maturzystę z LO w Legionowie Mateusza Daszewskiego, który poza przedmiotami obowiązkowymi zdecydował się zdawać trzy egzaminy na poziomie rozszerzonym: z WOS-u, polskiego i historii. – Polski podstawowy był prosty, chociaż rozbawiło mnie zadanie na temat pracy, bo gdzie nam o niej myśleć na maturze? Angielski nie był problemem, gorzej z utrapieniem wszystkich humanistów – matematyką. Chociaż niektórzy uważają, że była prosta, to mi sprawiła trochę trudności. Rozszerzenie z polskiego było ciężkim orzechem do zgryzienia, ponieważ oba tematy były dość skomplikowane, a temat, który wybrałem, trudny do interpretacji, co było problemem ponieważ dużą część przeznaczonego czasu zajęło odkrycie, co autor miał na myśli. Wiedza o społeczeństwie była bardzo na czasie. Znalazły się na niej dwa zadania na temat Konstytucji, na temat której trwa dyskusja. Z wypracowaniem z WOS-u było trochę trudniej… Poza łatwym tematem dotyczącym podatków był też wątek wyborów w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a także sytuacji na Bliskim Wschodzie, czy w krajach byłego ZSRR. Historia jest jeszcze przede mną, ale czuję, że gorzej być nie może – opowiada nam Mateusz.


Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia, bo przed nimi jeszcze egzaminy ustne!
KejT

fot.: UM Legionowo