Mają swoich honorowych obywateli gminy, będzie ich wyróżniał również legionowski powiat. W marcu, popierając propozycję zarządu, tak właśnie postanowili powiatowi radni. O pierwszych laureatach tego tytułu nic na razie nie wiadomo.

W swej (wymuszonej remontem) wędrówce po lokalnych salach obrad powiatowi radni dotarli w marcu do legionowskiej Poczytalni. Tam czekała na nich delegacja kombatantów, którzy postanowili odwdzięczyć się samorządowcom za okazywaną od lat pomoc. – W uznaniu zasług władz powiatowych wystąpiliśmy do zarządu głównego naszego związku z prośbą o uhonorowanie starosty Roberta Wróbla odznaczeniem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – powiedział z mównicy Cezariusz Kalinowski, prezes powiatowego zarządu Związku. Chwilę później od słów przeszedł do czynów. I korzystając z okazji, do medalu dorzucił kolejne słowa uznania. – Nawet w przypadkach, gdy przepisy nie zawsze określały, że ma być tak albo tak, życzliwość pana i pańskich współpracowników rozwiązywała problem. – Środowisko kombatantów bardzo ściśle współpracuje z samorządem powiatowym. To wieloletnia tradycja. Odznaczenie traktuję jako uhonorowanie rady powiatu i samorządowców za całokształt współpracy ze środowiskiem kombatanckim. Ono jest obecne nie tylko podczas imprez związanych z upamiętnianiem rocznic historycznych. Działa cały czas, edukuje młodzież i przekazuje jej wartości, których dzisiaj szczególnie nam potrzeba i o których warto mówić – uważa Robert Wróbel.

Na odznaczeniu dla starosty wątek odznaczeń się nie skończył. W przedostatni piątek marca rada powiatu rozpatrzyła też projekt uchwały w sprawie ustanowienia tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego. – Dla samorządu powiatowego bardzo istotne jest wzmacnianie lokalnej tożsamości. To dzięki temu budują się więzi i relacje, które potem owocują nie tylko w codziennym życiu i pracy, ale również w biznesie. Idea Honorowego Obywatela Powiatu to przede wszystkim chęć zwrócenia uwagi na osoby, które swą postawą i życiem świadczą o najważniejszych wartościach, które chce promować samorząd – mówi starosta.

Większość z nich przez gminnych samorządowców została już w podobny sposób doceniona. Honorowe obywatelstwo powiatu ma mieć jednak inny, szerszy wymiar. – To ważna forma uhonorowania osób pracujących na rzecz powiatu, które go tworzyły, ale też osób będących ambasadorami powiatu na zewnątrz. O ile tożsamości gminne są jasne, o tyle cały czas – zwłaszcza w świetle obecnych wydarzeń – musimy budować tożsamość powiatową i przypominać, że powiat legionowski jest wspólnotą z własnym kapitałem społecznym – dodaje radny Jacek Szczepański, dyr. Muzeum Historycznego w Legionowie.

O tym, kto zostanie pierwszym Honorowym Obywatelem Powiatu Legionowskiego, samorządowcy mówić na razie nie chcieli.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSzkoła dla zawodowców
Następny artykułWłamanie w Dyngusa
Waldek Siwczyński
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 45-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here