Mają swoich honorowych obywateli gminy, będzie ich wyróżniał również legionowski powiat. W marcu, popierając propozycję zarządu, tak właśnie postanowili powiatowi radni. O pierwszych laureatach tego tytułu nic na razie nie wiadomo.

W swej (wymuszonej remontem) wędrówce po lokalnych salach obrad powiatowi radni dotarli w marcu do legionowskiej Poczytalni. Tam czekała na nich delegacja kombatantów, którzy postanowili odwdzięczyć się samorządowcom za okazywaną od lat pomoc. – W uznaniu zasług władz powiatowych wystąpiliśmy do zarządu głównego naszego związku z prośbą o uhonorowanie starosty Roberta Wróbla odznaczeniem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – powiedział z mównicy Cezariusz Kalinowski, prezes powiatowego zarządu Związku. Chwilę później od słów przeszedł do czynów. I korzystając z okazji, do medalu dorzucił kolejne słowa uznania. – Nawet w przypadkach, gdy przepisy nie zawsze określały, że ma być tak albo tak, życzliwość pana i pańskich współpracowników rozwiązywała problem. – Środowisko kombatantów bardzo ściśle współpracuje z samorządem powiatowym. To wieloletnia tradycja. Odznaczenie traktuję jako uhonorowanie rady powiatu i samorządowców za całokształt współpracy ze środowiskiem kombatanckim. Ono jest obecne nie tylko podczas imprez związanych z upamiętnianiem rocznic historycznych. Działa cały czas, edukuje młodzież i przekazuje jej wartości, których dzisiaj szczególnie nam potrzeba i o których warto mówić – uważa Robert Wróbel.

Na odznaczeniu dla starosty wątek odznaczeń się nie skończył. W przedostatni piątek marca rada powiatu rozpatrzyła też projekt uchwały w sprawie ustanowienia tytułu Honorowego Obywatela Powiatu Legionowskiego. – Dla samorządu powiatowego bardzo istotne jest wzmacnianie lokalnej tożsamości. To dzięki temu budują się więzi i relacje, które potem owocują nie tylko w codziennym życiu i pracy, ale również w biznesie. Idea Honorowego Obywatela Powiatu to przede wszystkim chęć zwrócenia uwagi na osoby, które swą postawą i życiem świadczą o najważniejszych wartościach, które chce promować samorząd – mówi starosta.

Większość z nich przez gminnych samorządowców została już w podobny sposób doceniona. Honorowe obywatelstwo powiatu ma mieć jednak inny, szerszy wymiar. – To ważna forma uhonorowania osób pracujących na rzecz powiatu, które go tworzyły, ale też osób będących ambasadorami powiatu na zewnątrz. O ile tożsamości gminne są jasne, o tyle cały czas – zwłaszcza w świetle obecnych wydarzeń – musimy budować tożsamość powiatową i przypominać, że powiat legionowski jest wspólnotą z własnym kapitałem społecznym – dodaje radny Jacek Szczepański, dyr. Muzeum Historycznego w Legionowie.

O tym, kto zostanie pierwszym Honorowym Obywatelem Powiatu Legionowskiego, samorządowcy mówić na razie nie chcieli.

Poprzedni artykułSzkoła dla zawodowców
Następny artykułWłamanie w Dyngusa
Waldek Siwczyński
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 47-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.