Jak tańce, to tylko Mazur

0
2400
fot. powiat legionowski

Chyba każdy miłośnik kultury w powiecie legionowskim przyzwyczaił się do tego, że jak przychodzi kwiecień, to zaraz za nim musi się też pojawić i Mazur. W tym roku Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich Mazur 2017 zorganizowano już po raz siedemnasty, a gmina Wieliszew znów na trzy dni stała się taneczną stolicą kraju.

– Mistrzostwa zaczęły się już w piątek od warsztatów, które organizowaliśmy już po raz ósmy. Był one przeznaczone dla czterech grup wiekowych i odbywały się w czterech różnych miejscach. Później, już z kolei po raz trzeci, organizowaliśmy sympozjum naukowe dotyczące tańców polskich. Tegoroczne było poświęcone krakowiakowi. Sobota i niedziela to już były rywalizacje na parkiecie – relacjonuje Dariusz Skrzydlewski, jeden z organizatorów mistrzostw. W sobotę przeprowadzono eliminacje, finały i półfinały. W niedzielę prezentowały się już natomiast najlepsze pary z każdej kategorii. W tegorocznym Mazurze wystartowało około 260 tancerzy, reprezentujących ponad 40 ośrodków tanecznych z całego kraju. W tym towarzystwie nie mogło też oczywiście zabraknąć gospodarzy, czyli Zespół Tańca Ludowego Promyki. – Poziom jest z roku na rok coraz większy, bo na nasze mistrzostwa przyjeżdżają sami najlepsi. To są pary, które wiedzą, że mogą na nich coś zwojować i skutecznie rywalizować. Cieszymy się więc, ze te mistrzostwa po raz kolejny mogły się u nas odbyć – mówi Skrzydlewski.

Wysoki poziom rywalizacji na tegorocznym Mazurze podkreślają też zwycięzcy kategorii V – jednej z najtrudniejszych, czyli para Karolina Kaczmarska i Gabriel Raj z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Oprócz złotego medalu mistrzostw, zdobyli oni też puchar małżonki prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. – Poziom par w kategorii V jest bardzo, bardzo wysoki. Ja jestem zadowolona ze swojego występu. Mieliśmy bardzo długą przerwę w treningu, bo około półtora miesiąca i w związku z tym nie spodziewaliśmy się, że przy tak wyrównanym poziomie par, zajmiemy tak wysokie miejsce. Tu naprawdę do końca nie było wiadomo kto wygra, ale się udało – powiedzieli Karolina Kaczmarska i Gabriel Raj. Tegoroczne mistrzostwa do udanych mogą też chyba zaliczyć i wieliszewskie Promyki. – Mamy jednych mistrzów Polski, z czego jesteśmy bardzo dumni. Ta para to Zuzanna Szmyt i Marcin Kańkowski. Muszę przyznać, że rywalizacja w tych sześciu finałowych parach  jest naprawdę niesamowita. W drugiej kategorii wiekowej mamy mistrzów Polski, a dwóch innych mamy czwarte miejsca i naprawdę niewiele zabrakło do podium. Super że byliśmy w finale i za rok może będzie jeszcze lepiej – powiedział Dariusz Skrzydlewski.

Bo to, że za rok Mazur w Wieliszewie znów się odbędzie, nikt nie ma wątpliwości. Impreza ta jest przecież jedną z głównych kulturalnych wizytówek powiatu legionowskiego. – Powiat legionowski jest współorganizatorem tego turnieju. Bardzo się też cieszymy, że jest on również w harmonogramie imprez, które są sygnowane znakiem Stolicy Kultury Mazowsza – dodał Robert Wróbel, legionowski starosta. W tym roku Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich Mazur, po raz pierwszy odbyły się w hali sportowej znajdującej się w budynku gminnego gimnazjum. I wygląda na to, że zagoszczą one tam na dłużej.

Wyniki XVII Mistrzostw Polski (kat. II-VII OPEN) w Tańcach Polskich MAZUR 2017 Wieliszew

kat. II OPEN (10-12 lat)
1. Marcin Kańkowski, Zuzanna Szmyt – ZTL „Promyki” Wieliszew
2. Michał Kułaga, Aniela Kapłon – ZPiT „Powiśle” Puławy
3. Maksymilian Krobski, Zofia Dykier – DZF „Cepelia” Poznań
4. Szymon Piskorek, Gabriela Mosińska – ZPiT „Powiśle” Puławy
5. Wojciech Kamiński, Maria Kulka – DZF „Cepelia” Poznań
6. Rafał Hildebrand, Zuzanna Droździel – ZPiT „Zamojszczyzna” Zamość

kat. III OPEN (13-15 lat)
1. Kacper Cholewa, Zuzanna Grabek – ZPiT „Powiśle” Puławy
2. Michał Romaniuk, Joanna Leszczyńska – ZPiT „Małe Podlasie” Siemiatycze
3. Krzysztof Jakubczyk, Julia Surdacka – ZPiT „Powiśle” Puławy
4. Wiktor Jakóbczak, Agnieszka Kowalik – ZTL „Promyki” Wieliszew
5. Mateusz Zych, Alicja Świerczek – ZPiT „Warszawianka” Warszawa
6. Maciej Duda, Weronika Pelc – ZPiT „Zamojszczyzna” Zamość

kat. IV OPEN (16-18 lat)
1. Kajetan Raźny, Joanna Drzas – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa
2. Paweł Pasiut, Hanna Szcześniak – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa
3. Filip Laskowski, Malwina Sierpińska – ZF „Wielkopolanie” Poznań
4. Jakub Rembelski, Julia Kowalik – ZTL „Promyki” Wieliszew
5. Karol Tracz, Weronika Cieślińska – ZPiT „Nowa Ruda” Nowa Ruda
6. Jędrzej Jarosiński, Karolina Białek – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa

kat. V OPEN (19-26 lat)
1. Gabriel Raj, Karolina Kaczmarska – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa (Puchar Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy dla Najlepszej Pary w kat. V)
2. Jakub Raźny, Kamila Drzas – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa (Nagroda Specjalna Za Najlepsze Wykonanie Mazura ufundowana przez ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny)
3. Konrad Grabowski, Magdalena Stelmaszewska – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa
4. Łukasz Kopyto, Paulina Radzik – ZPiT „Silesianie” Katowice
5. Michał Baran, Alicja Wojciechowska – ZPiT „Kortowo” UW-M Olsztyn
6. Adam Gudajczyk, Martyna Temporowicz – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa

kat. VI OPEN (27-39 lat)
1. Jan Galasiński, Hanna Galasińska – para niezrzeszona z Poznania
2. Kamil Hydzik, Anna Woźniak – KTP „Wataha” Kraków (Nagroda Specjalna „Dla wyróżniającej się pary w kat. VI” ufundowana przez ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny)
3. Michał Cichocki, Marta Budziak – Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
4. Damian Tryniszewski, Emilia Sielicka – para niezrzeszona Lublin / Warszawa
5. Paweł Krok, Natalia Okuniewicz – ZPiT „Jantar” UG Gdańsk
6. Mariusz Grzejszczyk, Ewa Witak – ZPiT UW „Warszawianka” Warszawa

kat. VII OPEN (40 lat i powyżej)
1. Jacek Piątek, Małgorzata Piątek – ZPiT „Jantar” UG Gdańsk
2. Grzegorz Krzyżanowski, Karolina Szajkowska – Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
3. Jarosław Król, Jolanta Szulc – „Kuźnia Artystyczna” przy Centrum Kultury Wilanów
4. Kazimierz Kulczyński, Diana Haraś – Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
5. Krzysztof Radziwiłłów, Ewa Brzostowska-Radziwiłłów – „Kuźnia Artystyczna” przy Centrum Kultury Wilanów
6. Zbigniew Strzelewicz, Aleksandra Pasicka – Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

fot. powiat legionowski