Park Zdrowia imienia Bartoszewskiego?

6
525

    Nowoczesna Legionowo zbierała w sobotę (8 kwietnia) podpisy pod wnioskiem o nadanie legionowskiemu Parkowi Zdrowia imienia Władysława Bartoszewskiego. Do tej poparcie dla tej inicjatywy wyraziło ponad 300 osób. Kolejna taka akcja już 22 kwietnia.

– Władysław Bartoszewski, członek „Żegoty”, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, był jednym z wielu bohaterskich Polaków niosących pomoc „zza muru” swoim żydowskim współobywatelom. Mimo narażania dla innych swojego życia w czasie okupacji, dożył sędziwego wieku w dobrym zdrowiu fizycznym i wyśmienitej, podziwianej przez nas, jasności umysłu. Nazwanie Jego imieniem Parku Zdrowia/Seniora, miejsca „za murem”, sąsiadującego z miejscem związanym z martyrologią Żydów polskich, związanego z bohaterstwem oraz śmiercią pomagających im mieszkańców naszego miasta, było by godnym uczczeniem tak historii Legionowa jak i tego znamienitego Polaka –  czytamy w uzasadnieniu wniosku, który ma zostać skierowany do Prezydenta Legionowa.

W sobotę pod wnioskiem udało się zebrać ponad 300 podpisów. Pomysłodawcy z legionowskiej Nowoczesnej liczą jednak na więcej. Dlatego 22 kwietnia ponownie pojawią się pod ratuszem. Wniosek ma zostać złożony 24 kwietnia. Nie bez przyczyny, gdyż tego dnia miną dokładnie 2 lata od śmierci Władysława Bartoszewskiego.
Nie trudno się domyśleć, że pomysł ten spotkał się z różnymi komentarzami. Jedni są zachwyceni, inni oburzeni. – Po co mieszać wszędzie politykę? – pyta jedna z użytkowniczek Facebook’a. Przypomnijmy, że Władysław Bartoszewski był znany z budowania mostów między ludźmi. Szczególnie przy okazji dyskusji nad trudną dla Polaków historią. Jedno jest pewne, czytając niektóre z komentarzy przychodzi na myśl treść maksymy, którą często przytaczał Bartoszewski –  Jeśli nie wiesz, jak się zachować, to na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie.

KejT

6 KOMENTARZE

  1. Był też znany z działalności w służbach bezpieczeństwa PRL (KBW) . Takich ludzi chcemy upamiętniać w Legionowie?

Comments are closed.