Wystartowały kolejne, i to już szóste Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Na ich inauguracji, już po raz drugi wręczono ordery „Przyjaciel Niepełnosprawnych”. W tym roku otrzymali je: Wojtek Kowalczyk – legionowianin od urodzenia walczący z rdzeniowym zanikiem mięśni oraz Andrzej Bochacz, legionowski twórca witraży i organizator warsztatów dla osób niepełnosprawnych.

– To są osoby zgłaszane przez najróżniejsze instytucje i organizacje. My nie określamy warunków, które musi ona spełniać, aby to odznaczenie otrzymać, bo to wnioskodawcy o tym decydują. Ja tylko przypomnę, że w ubiegłym roku order otrzymał pan, który został później Legionowianinem Roku. To są więc prawdziwe osobowości – powiedział Janusz Kubicki, członek kapituły orderu. Te wyróżnienia to był jednak tylko drobny przedsmak tego, co przez najbliższych kilka miesięcy, w ramach tegorocznych dni osób niepełnosprawnych, będzie się działo. Oprócz wydarzeń, które już na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w mieście, takich jak konkursy plastyczne, literackie i form scenicznych; paraolimpiada, czy plener malarski, w programie jest też sporo nowości.

W nowej odsłonie pojawi się na przykład wspomniane już spotkanie z plastyką. – Będziemy malować na ulicach Legionowa, a później wszystkie prace będą zdobiły nasze miasto. To będzie więc takie wyjście do ludzi, którzy też będą zapraszani do wspólnego  malowania na ulicach – powiedział Jerzy Jastrzębski, prezes fundacji „Promień Słońca” i jeden z organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych. Już niedługo, bo pierwszego kwietnia, zostanie natomiast zorganizowana konferencja naukowa inaugurująca działania podejmowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie”. –Poprowadzi ją doktor Peter Schmidt. Jest to osoba znana w Polsce z w wielu konferencji na temat autyzmu. Zresztą on sam jest osobą dotkniętą tą chorobą, bo ma zespół Aspergera, więc wie o czym mówi. Konferencja odbędzie się w naszym ratuszu i już w tej chwili można się na nią zapisywać. Jeśli będą jeszcze miejsca, to zapisy będą prowadzone również i przed samą konferencją – powiedział Jerzy Jastrzębski.

Maj to jak zwykle paraolimpiada i plener malarski. Jesienią natomiast zaplanowano kolejne spotkanie w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” oraz zajęcia w legionowskim Muzeum Historycznym. Październik to z kolei to miesiąc osób niemówiących. Podobnie jak w poprzednich latach, na podsumowanie działań podejmowanych w trakcie tego miesiąca, zostanie zorganizowana wystawa prac plastycznych uczniów i podopiecznych Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. – Dni Osób Niepełnosprawnych to takie wielkie święto, oczywiście przede wszystkim ich samych, ale też i ich rodzin oraz całego środowiska, które działa na rzecz tej grupy społecznej. Władze powiatu legionowskiego przykładają bardzo dużą wagę do tego, żeby każdy mieszkaniec, bez względu na poziom swojej sprawności, mógł czuć się pełnoprawnym członkiem naszej wspólnoty. Te dni i ten unikalny w skali całej Polski program, temu właśnie służą – powiedział Jerzy Zaborowski, legionowski wicestarosta.