Transport, kultura, rozwój czytelnictwa i ochrona środowiska – co łączy te wszystkie pojęcia? Odpowiedź jest prosta: legionowskie Centrum Komunikacyjne. W środę (15 marca) właśnie tam odbyło się podsumowanie rezultatów tego ambitnego projektu inwestycyjnego. Bo przecież Centrum to nie tylko dworzec, ale i doskonałe miejsce na konferencję.
Dzień w dzień przez stację PKP Legionowo przewija się mnóstwo ludzi. Nie tylko legionowian dojeżdżających do Warszawy, ale także mieszkańców powiatu, a nawet warszawiaków. Nowoczesne Centrum Komunikacyjne, zgodnie z założeniami, znacznie poprawiło komfort podróżujących. Dzięki takim rozwiązaniom jak „Parkuj i Jedź” projekt zachęcił do przesiadania się w kolej miejską nawet sceptyków, co korzystnie wpłynęło na ich domowe budżety, ale też środowisko. Jednak komunikacja to nie tylko transport i parkingi. Ma ona przecież także aspekt międzyludzki oraz poznawczy. Doskonale tego świadomi byli twórcy projektu, dlatego to właśnie w Centrum ulokowano nowoczesną bibliotekę – Poczytalnię. To tutaj organizowana jest większość z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Nic więc dziwnego, że to miejsce szybko stało się najchętniej odwiedzaną placówką kulturalną w Legionowie. – Wszystkie zaplanowane cele, a nawet więcej, udało nam się osiągnąć – podsumował w trakcie konferencji dumny z legionowskiego dworca prezydent Roman Smogorzewski.
Na spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć głosu Szwajcarów, którzy w 85 proc. sfinansowali ambitne legionowskie przedsięwzięcie. Dyrektor krajowego biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy podkreślił ogromną rolę projektu dla środowiska. Nie szczędził też pochwał dla miasta. Przyznał, że projekt, a dokładnie wpływ Poczytalni na lokalną społeczność, przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. – Widziałem tu bawiące się dzieci, młodych ludzi w bibliotece, studentów, ludzi tutaj pracujących – to jest nieoczekiwany rezultat tego projektu. Bardzo się cieszymy, że to podniesie jakość życia w Legionowie – mówił Guido Beltrani.
W trakcie konferencji dużo uwagi poświęcono także zagadnieniu metropolii i organizacji transportu. Poseł Jan Grabiec przedstawił założenia ustawy metropolitalnej uchwalonej przez Sejm w 2015 roku, która nigdy nie została wcielona w życie. Dr hab. Marta Lackowska z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedziała z kolei, dlaczego, pomimo obecnych napięć politycznych, temat metropolii jest tak ważny i warty dyskusji. Wyjaśniła też, czemu ostatni pomysł PiS jest aż tak bardzo niebezpieczny. Starosta Robert Wróbel omówił natomiast inwestycje komunikacyjne na terenie powiatu, zaś przedstawiciele ZTM, PKP PLK, WKD i KM opowiedzieli o perspektywach rozwoju transportu zbiorowego na terenie aglomeracji. Powiało optymizmem.
Katarzyna Gębal

fot.: UM Legionowo