Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na świecie cierpi na nią przeszło 350 mln osób. Jest chorobą śmiertelną, ale mimo to mniej niż połowa chorych decyduje się na leczenie. O czym mowa? Oczywiście o depresji. 23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Przeciwstawić się tej chorobie cywilizacyjnej próbuje również Legionowo, organizując dla mieszkańców powiatu darmowe konsultacje.

Depresja dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Według najnowszych danych cierpi na nią coraz więcej najmłodszych. Do najczęściej wymienianych objawów depresji należą m.in. smutek, przygnębienie, lęk, brak energii, brak apetytu, problemy ze snem, myśli samobójcze, anhedonia i poczucie winy, spadek libido. Oczywiście każdy z nas może mieć gorszy dzień, a nawet kilka dni, ale jeśli zły nastrój towarzyszy nam, albo osobie z naszego otoczenia dłużej niż dwa tygodnie to powinniśmy zastanowić się czy nie warto skonsultować problemu ze specjalistą. Wizyta u psychologa czy psychiatry nie powinna być traktowana jako coś wstydliwego, bowiem w dzisiejszych czasach z takiej pomocy korzysta bardzo wiele osób. Należy pamiętać, że w takich przypadkach wskazana jest również ogólna diagnostyka stanu zdrowia, ponieważ może się okazać, że depresja jest skutkiem np. choroby tarczycy.
Jak twierdzą specjaliści, w leczeniu depresji najważniejsze jest by osoba chora potrafiła zrozumieć, co jej dolega i nie bała się o tym rozmawiać.
Z myślą o mieszkańcach powiatu, którzy szukają pomocy psychologicznej zorganizowano bezpłatne konsultacje psychologiczne, seksuologiczne oraz psychiatryczne. Powstała także specjalna grupa „Antystres”. Konultacje i spotkania odbywają się w każdy piątek poradni „Educatio” przy ul. Małej 11 w Chotomowie.

KejT