Trzy głosy na karnawał

0
8560

To było z pewnością wyjątkowe niedzielne (19 lutego) popołudnie. A to za sprawą kolejnego koncertu z cyklu „Pałacowych spotkań z muzyką”. Ich lutowa odsłona była poświęcona karnawałowi, a więc czasowi radości i zabawy. I taki też był program koncertu, który można było uznać za wręcz rozrywkowy.

Przed publicznością zgromadzoną w sali balowej pałacu w Jabłonnie wystąpiła trójka wybitnych polskich śpiewaków operowych i operetkowych: Grażyna Mądroch, Ryszard Morka i Jan Zakrzewski. Na fortepianie akompaniował im natomiast Adam Sychowski. Ponieważ program koncertu – jak na wydarzenie poświęcone muzyce poważnej – był raczej z gatunku tych lekkich, łatwych i przyjemnych, zapowiadająca go dyrektor Domu Zjazdów i Konferencji PAN, Magdalena Grzelecka przypomniała więc na początek, jak na przestrzeni wieków ewoluowała tak zwana muzyka rozrywkowa. W XIX wieku rozkwitła forma operetki, zwanej żartobliwie „podkasaną muzą” ze względu na lekką, melodyjną i łatwo wpadającą w ucho muzykę oraz nieskomplikowane libretto o charakterze komediowym. Natomiast w XX wieku w Stanach Zjednoczonych powstała forma musicalu, która dzięki swej popularności na całym świecie jest wciąż chętnie wykorzystywana zarówno przez twórców teatralnych, jak i filmowych.

I właśnie te dwa gatunki muzyczne niemal w całości zdominowały niedzielny koncert. Można było na nim między innymi usłyszeć: „I got rhythm” Georga Gershwina, „My way” z repertuaru Franka Sinatry, „Brunetki, blondynki” Roberta Stolza, „Oczy czarne” Jewhena Hrebinki, „Kalinkę” Iwana Łarionowa oraz „Gdybym był bogaczem” ze „Skrzypka na dachu” Jerra Bocka, a także piosenki z takich musicali jak „My Fair Lady”, czy „West Side Story”. Popularność oraz żywiołowość kompozycji sprawiły, że niektórzy słuchacze dali się porwać nastojowi nucąc pod nosem słowa piosenek i przebierając nogami do tańca.

Po koncercie odbyło się też kolejne spotkanie w ramach Pałacowego Salonu Naukowego. Prowadził je redaktor Krzysztof Michalski, a o „Tajemniczym wnętrzu lodowców” mówił profesor Piotr Głowacki.

Oprac. zig
fot. powiat legionowski