W najbliższą niedzielę (12 lutego) o godzinie 18.00 w legionowskim ratuszu rozpocznie się spotkanie z wyjątkową twórczością Stanleya Kubricka. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć dwa wybitne dzieła reżysera – „Mechaniczną Pomarańczę” oraz „Lśnienie”. Wstęp jest bezpłatny.

Stanley Kubrick to ikona światowego kina. Krytycy twierdzą, że jego filmy zawsze są aktualne. Wprowadził bowiem do kina wiele elementów, które do dziś są naśladowane przez innych reżyserów. „Miałem świadomość, że nie wiem nic na temat kręcenia filmów, ale byłem pewny, że nie mógłbym tego robić gorzej niż reżyserzy większości oglądanych przeze mnie filmów. Złe filmy zachęciły mnie do kręcenia” – mówił o sobie w jednym z wywiadów sam twórca. Filmy Kubricka zawsze są otoczone mroczną aurą i przesycone pesymizmem, co do natury człowieka. Jedno jest pewne: każdy z 13 obrazów Kubricka to arcydzieło, które zostaje z widzem na długo po projekcji.
Uczestników niedzielnego seansu w ratuszu po raz kolejny przerazi i zachwyci „Mechaniczna Pomarańcza” – dramat science fiction z 1971 roku z Malcolmem McDowellem w roli głównej. Film jest, jak na Kubricka przystało, bardzo kontrowersyjny. Do tego stopnia, że przez ok. 10 lat nie był on wyświetlany w kinach w Wielkiej Brytanii.
Główny bohater, Alex, razem ze swoją bandą robi wszystko, co zakazane: kradnie, gwałci kobiety, wszczyna bijatyki. W pewnej chwili zostaje wydany przez swoją grupę i kończy w więzieniu. Tam poddaje się terapii, która ma zrobić z niego „człowieka”. Z jakim skutkiem? Warto zobaczyć.
Na drugi rzut pójdzie „Lśnienie” z 1980 roku, czyli filmowa adaptacja powieści Stephena Kinga pt. „Jasność”, różniąca się jednak znacznie od swojego pierwowzoru. Pojawia się w niej genialny, w mojej ocenie niedościgniony Jack Nicholson. Niektórzy twierdzą nawet, że to jego najlepsza jak do tej pory rola. Horror nietypowy, bo skupiający się na bohaterach i ich przemianach psychicznych, a nie na efektownej demolce. Jack Torrance (Nicholson) zatrudnia się jako dozorca hotelu Panorama w górach stanu Colorado. Jest środek zimy. Jack razem ze swoją rodziną mieszka sam w pensjonacie, gdyż jest on zamknięty o tej porze roku. Kiedy burze śnieżne nie pozwalają rodzinie opuszczać hotelu, syn Jacka dzięki swoim paranormalnym zdolnościom odkrywa, że miejsce, w którym mieszkają, jest nawiedzone. Duchy mają doprowadzać Jacka do obłędu. Sytuacja z minuty na minutę staje się coraz groźniejsza…

 
Katarzyna Gębal

fot.: Filmweb