Powiat legionowski jest już oficjalnie Stolicą Kultury Mazowsza 2017 roku. W sobotę (28 stycznia) podczas uroczystej gali zorganizowanej w sali widowiskowej ratusza starosta Robert Wróbel otrzymał symboliczny klucz do stolicy z rąk jej ubiegłorocznego gospodarza, powiatu otwockiego.

– Stolica Kultury Mazowsza wiąże się z dużą szansą. Jest to taki bodziec, który mobilizuje do tego, żeby na tę kulturę trochę inaczej spojrzeć, więcej zrobić i dotrzeć do większej liczby ludzi. Mamy oczywiście nadzieję, że ten klucz trafia w godne ręce. Podejrzewam, że za rok zjawimy się, żeby sprawdzić, jak sobie powiat legionowski poradził. Mam nadzieję, że sobie poradzi – powiedział Paweł Rupniewski, wicestarosta otwocki. Co do tego żadnych wątpliwości nie miała kapituła konkursu ogłoszonego przez samorząd województwa mazowieckiego, która zdecydowała o tym, że tegoroczną Stolicą Kultury Mazowsza zostanie właśnie powiat legionowski.

Ilość, jakość i różnorodność

Przewodniczący kapituły, wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk, przyznał, że na tej decyzji zaważyła ilość, jakość i różnorodność wydarzeń kulturalnych, jakie na ten rok przygotował powiat – co dla kapituły też miało ogromne znaczenie – razem ze wszystkimi tworzącymi go gminami. A przypomnijmy, że na liście znalazło się aż 130 pozycji. – W konkursie wystartowało około sześciu powiatów. Najpoważniejsze propozycje przedstawił powiat pruszkowski i warszawski-zachodni, mówię tu oczywiście o konkurencji powiatu legionowskiego. Komisja złożona głównie z radnych województwa, ale również starostów z powiatów, które już były stolicami kultury, zdecydowała, że w tym roku ten tytuł powędruje do powiatu legionowskiego – powiedział wicemarszałek. Razem z nim do powiatu trafiło też sto tysięcy złotych, które ma zostać w całości przeznaczone na organizację imprez kulturalnych. – To przede wszystkim docenienie tych wydarzeń kulturalnych, które na terenie powiatu legionowskiego się odbywają. Ja tylko przypomnę, w ciągu całego roku odbędzie się130 imprez sygnowanych tą marką. Większość z nich to te, które wspierają samorządy powiatu legionowskiego. Warto tu podkreślić, że to tak naprawdę wspólny projekt samorządów powiatu legionowskiego, czyli wszystkich gmin i powiatu. Razem bowiem złożyliśmy akces do konkursu i tylko dzięki temu można było uzyskać te środki na organizację imprez – powiedział Robert Wróbel, legionowski starosta.

Co nas czeka?

Jedne z największych imprez zaplanowanych na ten rok to obchody 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich oraz obchody setnej rocznicy kryzysu przysięgowego, które zostaną zorganizowane na terenie Nieporętu. Oprócz tego każda z gmin przygotowała szereg przedsięwzięć, głównie tych dla lokalnej społeczności, ale też i tych, które będą mogły trafić do szerszej publiczności. Będą więc koncerty, wystawy, pikniki, przedstawienia teatralne, warsztaty artystyczne i wiele, wiele innych. – To jest ten moment, kiedy miano kulturalnej stolicy Mazowsza staje się magnesem, który może przyciągnąć widzów, którzy zechcą wziąć udział w danej imprezie. To należy wykorzystać do tego, aby spopularyzować kulturę w powiecie – powiedział wicemarszałek Raboszuk. Ale także i sam powiat. – To jest promocja powiatu legionowskiego jako miejsca, gdzie tych imprez kulturalnych odbywa się bardzo dużo oraz jako miejsca atrakcyjnego do zamieszkania i do odwiedzenia. Ten efekt z pewnością będziemy mogli osiągnąć. Poza tym przyświecała nam też idea wspierania naszych lokalnych twórców. Chcemy promować mieszkańców, którzy wykazują się szczególną aktywnością, ale też i talentami do tego, żeby móc prezentować swe umiejętności innym – powiedział Robert Wróbel.

Przedsmak tego, co nas czeka przez cały kulturalny rok 2017, mieliśmy podczas sobotniej gali. Było więc przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru Strefa Podmiejska z Nieporętu, był koncert jazzowy, na którym zagrał Mateusz Smoczyński Quintet, no i trochę kultury ludowej w wykonaniu wieliszewskich Promyków. Więcej już wkrótce!

fot. powiat legionowski, Katarzyna Leszczyńska