W niedzielę (15 stycznia) już po raz 25 w całym kraju zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tej grupie otwartych serc nie zabraknie też Legionowa. W mieście jak co roku będzie działało kilka sztabów i parafrazując słowa dyrygenta orkiestry, Jurka Owsiaka – będzie się w nich działo.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała na rzecz ratowania zdrowia i życia dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz zapewnienia seniorom godnej opieki medycznej.

Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących – „Konopnicka”

Największy legionowski sztab znajdzie się w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących. LO im. Marii Konopnickiej z Owsiakową orkiestrą gra od samego początku. Jubileuszowe granie zacznie się tam już o godzinie 8.00. O tej właśnie porze na miasto wyjdą wolontariusze z puszkami. Przez cały dzień na terenie szkoły będą się odbywały m.in. mecze siatkarskie z udziałem drużyn starostwa, urzędu miasta i uczniów „Konopnickiej” oraz siatkarek LTS Legionovii i Pałacu Bydgoszcz. Zaplanowano występy młodych legionowskich talentów, pokazy taneczne, koncert orkiestr z Zespołu Szkół w Łajskach i koncerty rockowe. Będzie się też można przyjrzeć treningowi legionowskich Braveheartsów, no i oczywiście wziąć udział w licytacji fantów ofiarowanych na rzecz WOŚP. Przez cały dzień na terenie szkoły będą też działały stoiska hand made, decoupage i historyczne, kramy z różnościami, kawiarenki, kącik zabaw dla dzieci, mini zoo, loterie fantowe, malowanie twarzy itp. Impreza zakończy się o 20.00 tradycyjnym Światełkiem do Nieba.

PM 12 – Wolontariat Legionowo, ZSO nr 2 i Społeczna Szkoła Podstawowa nr 35 im. Noblistów Polskich STO

W ramach sztabu w „Konopnickiej” swoje dźwięki do orkiestrowego grania dorzucą też Przedszkole Miejskie nr 12 i Wolontariat Legionowo, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Społeczna Szkoła Podstawowa nr 35 im. Noblistów Polskich STO. „Dwunastka” i Wolontariat zagrają razem na terenie przedszkola. W godzinach 10.00 – 12.00 zaplanowano blok przedszkolny, a w nim m.in. przedstawienia w wykonaniu dzieci, pokazy baletowe i pokazy karate, występy legionowskiej młodzieży, no i oczywiście licytacje. Wylicytować będzie można np. karnet „Urodziny z Bajczytankami”, voucher na „Bajeczny obiad dla dwojga w Grubej Kaśce”, zaproszenia na warsztaty teatralne do Teatru Trzynastka i na zajęcia karate do klubu sportowego Santori.
Od 12.00 prowadzenie imprezy przejmie Wolontariat Legionowo. Będzie można posłuchać m.in. chóru Erin, Gośki Andrzejewskiej i zespołu Jej Kaprys oraz wylicytować m.in. deser z prezydentem i wizytę w centrum miejskiego monitoringu. Ten blok potrwa do 14.00. Od 14.00 do 16.00 będą się prezentowały legionowskie przedszkola oraz żłobek, a w godzinach 16.00-18.00 wystąpią m.in. piosenkarz Grzegorz Stawicki i Senioritki Artbale. Równolegle z występami i koncertami na terenie przedszkola będą działały stoiska gastronomiczne, kąciki do zabaw, kawiarenki i kiermasze. Będzie też możliwość spotkania z kosmetyczką, dietetykiem, zaprogramowania robotów, nauczenia się decoupage’u i wiele innych atrakcji.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących zaplanowano m.in. spotkania z Pawłem Gawęckim, zawodnikiem KPR Legionowo, i Piotrem Zadrożnym, zastępcą prezydenta Legionowa, oraz wernisaż prac artystycznych uczniów szkoły. W Społecznej Szkole Podstawowej nr 35 im. Noblistów Polskich STO odbędą się m.in. koncerty dla Babci i Dziadka, występy solowe uczniów oraz licytacje, kiermasze i loterie.

Sztab Senioralny

Po raz kolejny z WOŚP-em zagrają też Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Centrum Wolontariatu Seniorów oraz inne współpracujące z nimi organizacje i stowarzyszenia. Ich sztab będzie działał w legionowskim ratuszu. Na scenie w sali widowiskowej wystąpią zespoły: Echo, Na Luzie, New Core, Akademia Art of Body, chóry Belcanto i Erin, Gośka Andrzejewska, Młode Talenty, Senioritki Artbale i Dorota Bonisławska. W atrium będą natomiast stoiska, na których zaprezentują się m.in. LUTW, Centrum Wolontariatu Seniorów, Grupa Fotograficzna LUTW, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, Amazonki i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

Jubileuszowego grania nie mogło też zabraknąć w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, który już ładnych kilku lat gra razem z Jurkiem Owsiakiem. W tym roku sztab w „dwójce” będzie działał od godziny 9.00 do 17.00. Od rana aż do 14.30 zaplanowano przegląd twórczości dzieci i młodzieży ZSP nr 2. Po nim odbędą się aukcje ofiarowanych rzecz WOŚP przedmiotów, które poprowadzą Danuta Stenka i Artur Żmijewski. Po aukcjach przewidziano uroczyste zakończenie akcji i jubileuszowy tort. O 17.00 zapali się zaś Światełko do Nieba. W trakcie imprezy na terenie szkoły tradycyjnie już będą działały kawiarenki, stoiska gastronomiczne, loterie fantowe itp.

Zespół Szkół

Kolejną szkołą, która z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gra bardzo długo i której nie mogłoby zabraknąć podczas jej 25. Finału, jest Zespół Szkół na osiedlu Piaski. Impreza rozpocznie się tam o 9.00. W programie m.in. występy uczniów ZS, pokazy przygotowane przez szczypiornistów z KPR Legionowo, występy artystów z Centrum Tańca i Ruchu i tancerzy z Brothers Dance Studio, warsztaty taneczne, pokazy taekwondo i aukcja, którą poprowadzi Waldemar Obłoza, aktor znany m.in. z serialu „Na Wspólnej”. Finałowi WOŚP będą towarzyszyły kramy ze skarbami dla dzieci i młodzieży, kiermasze, rozgrywki sportowe, gry i zabawy dla młodszych dzieci, kawiarenka, karaoke dla dzieci i dorosłych, mini zoo, pokaz saperski, pokaz OSP, miasteczko ruchu drogowego, malowanie twarzy i stoiska gastronomiczne.
Impreza zakończy się o 20.00, oczywiście Światełkiem do Nieba.

Rafał Michałowski