W piątek 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli legionowianie po raz trzeci będą mieli możliwość przejść odświętnym Orszakiem Trzech Króli, aby oddać hołd dzieciątku Jezus.

Tradycja organizowania królewskich orszaków narodziła się w Hiszpanii. W jego trakcie Trzej Królowie jechali konno ulicami miast i rzucali dzieciom cukierki i inne słodkości. Do Polski tradycja tych ulicznych jasełek dotarła dosyć późno, bo na początku tego wieku. Pierwsze orszaki odbywały się bardzo sporadycznie i dopiero w momencie, gdy 6 stycznia stał się ustawowo dniem wolnym od pracy, zaczęto je organizować na znacznie szerszą skalę.

W orszaku wszystko ma znaczenie symboliczne. Przewodzi mu betlejemska gwiazda. Za nią idzie Maryja z Józefem i dzieciątkiem Jezus, na koniach jadą trzej królowie a za nimi idą wszyscy pozostali uczestnicy orszaku. Mile widziane jest także, aby najmłodsi byli przebrani za króli, a przynajmniej mieli na głowach korony.

W Legionowie orszaki są organizowane od 2015 roku. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego wydarzenia jest kościół parafii świętego Jana Kantego, a wspiera ich Urząd Miasta Legionowo.  Każdego roku w jasełkach bierze udział kilkuset legionowian, a liczba ich stale się zwiększa.

Zbiórkę przed tegorocznym orszakiem zaplanowano na godzinę 10.30 przed legionowskim ratuszem. Finał będzie natomiast w kościele parafii św. Jana Kantego.