W sezonie jesienno-zimowym na południu kraju normy jakości powietrza są wielokrotnie przekraczane. Także na Mazowszu, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, zdarzają się wieczory, kiedy poziom pyłu PM 2,5 jest bardzo wysoki. Legionowo właśnie ruszyło z kampanią informacyjną „Nie truj! Daj oddychać”, która ma uświadomić mieszkańcom, że każdy z nas może zadbać o powietrze, którym oddycha.
W Polsce oddychamy najbrudniejszym powietrzem w Unii Europejskiej. Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska, z tego powodu co roku umiera przedwcześnie ok. 47 000 osób. To prawie tyle, ilu mieszkańców liczy Legionowo.
– Akcja „Nie truj! Daj oddychać!” mówi o tym, że smog truje. Pod wspólnym hasłem przygotowane zostały billboardy, ulotki, a także fanpage na Facebooku. W przekazie podkreślimy, że paląc kiepskim węglem czy śmieciami, trujemy nie tylko innych, ale przede wszystkim siebie, swoją rodzinę i najbliższych sąsiadów – mówi rzecznik urzędu Tamara Mytkowska.


– Smog powstaje nie tylko poprzez palenie śmieci, ale także spalanie kiepskiej jakości węgla czy mokrego drewna w kominku. Żeby przestać się truć, wystarczy zmienić opał na lepszy albo skorzystać z możliwości całkowicie bezpłatnej wymiany pieca na gazowy – mówi prezydent Roman Smogorzewski. – Na setną osobę, która zdecyduje się wymienić piec, czeka atrakcyjny prezent: bon na święta.
Straż Miejska od ubiegłego sezonu prowadzi akcję kontroli domowych kotłów. Jak pokazują wyniki kontroli, problem spalania śmieci jest marginalny. Dlatego miasto przygotowało i dystrybuuje ulotki mówiące o tym, co można, a czego nie należy spalać w piecach.
– Mieszkańcy zgłaszają do Straży Miej­skiej wszyst­kie kop­cące kominy, a tylko nie­wielka część z nich fak­tycz­nie spala odpady – w ubiegłym roku ujawniono 9 przypadków na 700 przeprowadzonych kontroli, w tym roku 3 na 400. Kon­trole te są jednak bez­silne wobec palenia legal­nymi, ale złej jakości czy mokrymi pali­wami, które jest zja­wi­skiem powszech­nym – mówi Komendant Straży Miejskiej Ryszard Gawkowski.
Ulotki informujące o tym, że za pomocą bezpłatnej aplikacji WIOŚ można sprawdzić aktualny stan jakości powietrza, będą dystrybuowane w przychodniach, przedszkolach i żłobkach oraz w stowarzyszeniach skupiających osoby starsze – mówi prezydent Roman Smogorzewski.
Anna Krajewska