Wygląda na to, że nasze podwarszawskie (choć niektórzy mówią, że NAD-warszawskie) Legionowo staje się wzorcowym samorządem, który przyciąga liczne delegacje przybywające z różnych stron świata. W ostatnich dniach do ratusza zjechali nie tylko samorządowcy z Gruzji, ale też grupa pracowników administracji z chińskiego Syczuanu oraz dziennikarze ukraińscy. Czego u nas szukali?

Wymiana doświadczeń
Jak mówi rzeczniczka ratusza, zajmująca się także współpracą międzynarodową, goście przyjeżdżają do Legionowa w celu zapoznania się z działaniem samorządu i wymiany doświadczeń. – W ubiegły wtorek gościliśmy w ratuszu grupę 15 samorządowców z Gruzji, którzy są uczestnikami szkolenia w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego, stworzonej przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. KSAP zgłosił się do nas z prośbą o przyjęcie delegacji, która szkoli się w dziedzinie reformy samorządu terytorialnego. Celem wizyty było przekazanie wiedzy praktycznej dotyczącej funkcjonowania samorządu w Polsce.
O co pytali samorządowcy z dalekiej Gruzji?
– Tematami przewodnimi był budżet i strategie finansowe. Wytłumaczyliśmy, jak zbudowany jest nasz budżet, w jaki sposób i na co pozyskujemy środki zewnętrzne. Padło wiele szczegółowych pytań, m.in. o środki europejskie, sposób prowadzenia przetargów, system gospodarki odpadami i projekty międzynarodowe. Samorządowcy chcieli wiedzieć, jak finansowana jest oświata, kto oświetla ulice, ile rodzice płacą za przedszkole. Pytań było mnóstwo – mówi Tamara Mytkowska.
Ukraińcy i Chińczycy
W listopadzie ratusz odwiedziła grupa dziennikarzy z Ukrainy, tym razem byli to uczestnicy szwajcarsko-ukraińskiego projektu „Wsparcie decentralizacji w Ukrainie” realizowanego we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej. Dziennikarze, zainteresowani polskimi doświadczeniami w zakresie decentralizacji, spotkali się z bardzo doświadczonym samorządowcem, jakim jest niewątpliwie Roman Smogorzewski. Pytali m.in. o kompetencje i budżet samorządu lokalnego w Legionowie.
Przedstawiciele chińskiej prowincji Syczuan odpowiadają natomiast za reformę administracji w swoim urzędzie. Interesował ich budżet miasta, struktura organizacyjna urzędu, praca Ośrodka Pomocy Społecznej oraz kwestie ekologii i służby zdrowia. – Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami z gośćmi z zagranicy. Niemal co roku przyjmujemy kilka takich delegacji – mówi Tamara Mytkowska.

Anna Krajewska